fbpx
Lajmet me te Klikuara

Versioni i Pilulës së Vaksinës Covid-19 që do të fillojë Provën Klinike në Izrael …

Read Time:1 Minute, 15 Second

Një version kapsulë i vaksinës Covid-19 mund të jetë një “lojë ndryshues” në vendet me një normë të ulët të imunizimit, tha zhvilluesi i saj.
Oramed Farmaceutikë me qendër në Jeruzalem ka marrë miratim nga Qendra Mjekësore e Tel Aviv Sourasky për të filluar një provë klinike mbi 24 vullnetarë të pavaksinuar për një version kapsulë me dozë të vetme të një vaksine që po zhvillohet nga firma indiane Premas Biotech.

Oramed njoftoi në mars se kishte testuar pilulën e saj mbi derrat dhe kafshët kishin prodhuar antitrupa pasi u administruan.

Kompania, e cila është e specializuar në krijimin e versioneve orale të ilaçeve që zakonisht administrohen përmes një injeksioni, po kryen aktualisht prova për kapsulën e saj të insulinës orale për të trajtuar diabetin tip 2. Vaksinat ekzistuese Covid-19 administrohen përmes një ose dy injeksioneve.

CEO i Oramed, Nadav Kidron, i tha Times of Israel se prova për pilulën e vaksinës Covid pritet të fillojë muajin tjetër, pasi të marrë miratimin përfundimtar nga Ministria e Shëndetësisë.

Ai tha se kapsula mund të përdoret si një përforcues kundër variantit më ngjitës Delta.

“Vaksina jonë orale, e cila nuk mbështetet në një zinxhir furnizimi me ngrirje të thellë ndryshe nga vaksinat e tjera të koronavirusit, mund të nënkuptojë të gjithë ndryshimin midis një vendi që mund të dalë nga pandemia ose jo,” tha Kidron, duke shtuar se një vaksinë orale mund të të jetë një “lojë ndryshues” në qarqe me një normë të ulët vaksinimi.

Burimi: https://www.rt.com

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

rreth autorit

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Translate »
error: Materiali eshte i mbrojtur !!