fbpx
Lajmet me te Klikuara

Tërhiqet Mitsotakis: “Jo” Vaksinim të Detyrueshme për Mësuesit …

Read Time:3 Minute, 41 Second

“Vendosa që vaksinimi i detyrueshëm i mësuesve nuk do të ishte zgjidhja e duhur,” theksoi kryeministri pak para fjalës së Parlamentit.

Testet e shpeshta laboratorike për mësuesit e pavaksinuar
“Nëse 70% janë vaksinuar, ka një numër të konsiderueshëm të mësuesve që nuk e kanë bërë këtë lëvizje,” shtoi Kyriakos Mitsotakis, duke shtuar se “ne shpesh do të kërkojmë teste laboratorike në mënyrë që ata të vijnë në klasë” dhe u bëri thirrje palëve për të dërguar një mesazh të përbashkët. në favor të vaksinimit të mësuesve në mënyrë që shkollat ​​të hapen në mënyrë të sigurt.

Kyriakos Mitsotakis theksoi se shqetësimi i parë është kthimi i të gjithë fëmijëve në shkollë me sigurinë më të madhe të mundshme, pasi për dy vjet arsimi funksionoi me kufizime për shkak të pandemisë.

Ndërsa arsimi në distancë, megjithë ofertën e tij në këtë kohë nuk mund të zëvendësojë mësimin gjatë gjithë jetës, shtoi z. Mitsotakis.

Konkretisht për çështjen e vaksinimit të mësuesve, Z. Mitsotakis përmendi posaçërisht:

“Ne të gjithë duhet të pajtohemi në këtë dhomë që duhet të bindim mësuesit tanë të pavaksinuar që të nxitojnë në fazën e vaksinimit.

“Ne ishim të shqetësuar për mundësinë e vaksinimit të detyrueshëm të mësuesve. Por vendosa që kjo të mos ishte zgjidhja e duhur. “Më shumë se 70% janë vaksinuar. Një numër i konsiderueshëm nuk e kanë bërë këtë lëvizje. Ne duhet t’u dërgojmë një sinjal të gjitha palëve se kjo është një shenjë e shëndetit të mësuesve.

Ata që nuk janë të vaksinuar do të pësojnë shqetësime shtesë
“Ne e dimë që pandemia, vala e 4-të, ka të bëjë para së gjithash me bashkëqytetarët tanë të pavaksinuar. Ata kanë një përgjegjësi ndaj vetvetes, ndaj familjes dhe fëmijëve të tyre. Zëvendësimi i një mësuesi nuk është një detyrë e lehtë.

“Unë dua të përsëris thirrjen time për mësuesit që nuk janë vaksinuar ta bëjnë këtë.

“Ata mësues që përfundimisht do të zgjedhin të mos vaksinohen sigurisht që do të vuajnë ekstra. Shpesh do të kërkojmë teste laboratorike në mënyrë që ata të vijnë në klasë.

Platforma është e hapur për adoleshentë të moshës 15-17 vjeç dhe nga e premtja nga 12-15 vjeç. Isshtë një vendim personal, secila familje do të bëjë atë që mendon se është e drejtë. “Nëse do të kisha një fëmijë në këtë moshë nuk do të kisha asnjë hezitim për ta vaksinuar atë.”

Arsimi

Mësuesit do të vlerësohen dhe rezultatet do të çojnë në trajnim. Por gjithashtu vlerësuesit do të vlerësohen bazuar në efektivitetin e njësisë shkollore. Reagimi dhe vetë-përmirësimi bëhen rregull, tha Z. Mitsotakis.

Z. Mitsotakis e përshkroi atë si të panevojshme për t’iu përgjigjur kritikave të opozitës kundër vlerësimit dhe iu referua sondazheve të opinioneve, duke thënë se shumica e qytetarëve, përfshirë votuesit e SYRIZA, janë në favor të vlerësimit.

Drejtori i shkollës dhe këshilltari i shkollës mund të vlerësojnë aftësinë mësimore dhe shkencore të një mësuesi, theksoi Z. Mitsotakis dhe tha se këshilltarët e arsimit rriten me 800 dhe punësojnë 500 psikologë dhe punonjës socialë.

Mbështetja e trajnimit nuk është elitizëm
Unë u kërkoj atyre të ndalojnë së dëgjuari gënjeshtra të mira që ngjiten në veshë, por djegin mendjet, tha Kryeministri, duke thënë se nuk është elitizëm të mbështesësh trajnimin në mënyrë që të ketë mjeshtër të aftë. Ai shtoi se është populizëm të peshkosh në një universitet gjoja për të gjithë, por me një të ardhme për askënd.

Z. Mitsotakis vazhdoi se nuk është e mundur të mos ketë një bazë elementare të pranimit në universitete, vazhdoi Z. Tsipras, ndërsa shtoi se nuk është e mundur të mos ketë një arsye për numrin e studentëve që vetë Institucionet do të pranojnë.

Më në fund, rishikoni premtimin kaq të vështirë që Z. Tsipras bëri, shtoi Z. Mitsotakis, duke thënë se heqja retroaktive e EBE në universitete është një padrejtësi e qartë për brezin e ardhshëm, ndërsa akuzoni presidentin e SYRIZA se ka një logjikë të blerjes së votës.

Këshillë por Berlinguer
Kryeministri foli për reformën e guximshme, duke shtuar se shteti po ndërmerr një hap vendimtar për shkollën e shekullit 21 dhe bëri thirrje për mbështetjen e të gjithëve për ta vënë atë në praktikë.

Kyriakos Mitsotakis u bëri thirrje partive të ulnin zërin e tyre, duke thënë se projekt-ligji është frymëzuar nga një frymë progresive dhe, duke iu drejtuar SYRIZA, iu referua Enrico Berliguer për të këshilluar partinë zyrtare të opozitës të heqë qafe atë që ai thotë pa mohim absolut.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

rreth autorit

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Translate »
error: Materiali eshte i mbrojtur !!