fbpx
Lajmet me te Klikuara

Gjendet i Vrarë Mjeku Giuseppe De Donno, Babai i Trajtimit Hiperimun Plazmatik Kundër Covid …

Read Time:2 Minute, 25 Second

Arsyet pas vetëvrasjes së Giuseppe De Donno, mjekut Mantuan i cili zbuloi shërimin plazmatik për Covid, janë ende të panjohura.

Pasditen e së martës më 27 korrik, Dr. Giuseppe De Donno, një mjek i cili u bë tituj kryesorë gjatë periudhës së koronavirusit për zbulimin dhe propozimin e një kure të bazuar në plazmën hiperimune për të shëruar pacientët me Covid, u gjet i vdekur në shtëpinë e tij . Giuseppe De Donno ishte ish-mjeku kryesor i departamentit të Pneumologjisë të spitalit Carlo Poma në Mantua. Ai propozoi trajtimin eksperimental të bazuar në plazmën hiperimune gjatë valës së parë të Covid, rezultat i një pune të përbashkët eksperimentuese të kryer me Policlinico di Pavia.

Siç është raportuar nga Gazzetta di Mantova, dinamika e çështjes nuk është e qartë për momentin. Njerëzit e kolonel Antonello Minutoli, komandant krahinor i karabinierëve Mantua, të koordinuar nga Zyra e Prokurorit Publik Mantua po hetojnë për të përjashtuar çdo përgjegjësi të palës së tretë. Në qershor të këtij viti, De Donno zgjodhi jo vetëm të linte postin e tij si primar në Carlo Poma në Mantua por të linte profesionin e spitalit për t’u bërë një mjek i përgjithshëm.

Kurimi i tij plazmatik për Covid nuk është njohur kurrë zyrtarisht, pavarësisht se rezultatet e eksperimentimit të tij dukeshin pozitive. Në më shumë se një rast Giuseppe De Donno pohoi atë punë, sepse plazma hiperimune dukej se kishte një përgjigje të shkëlqyeshme në shërimin e sëmundjes serioze, duke ulur presionin mbi spitalet në periudhën e valës së parë të vitit 2020, kur vaksina ishte ende larg nga të qenit të përgatitur

“Nuk doja ta besoja. Ne humbëm një person, një mjek të shkëlqyeshëm, i cili luftoi si një luan gjatë Covid për të shpëtuar qindra jetë, shpesh kundër gjithçkaje dhe të gjithëve. Udhëtim të mirë Giuseppe, lini një boshllëk të madh “, deklaroi udhëheqësi i Lega Matteo Salvini pasi zbuloi lajmin.

Giorgia Meloni gjithashtu komentoi për vdekjen e De Donno në Facebook: “Ne jemi thellësisht të prekur dhe të trishtuar nga lajmi tragjik i vdekjes së Dr. Giuseppe De Donno, mjek dhe ish-shef i pneumologjisë në spitalin Carlo Poma në Mantua, në krye të lufta kundër Covid dhe promovues i terapisë me plazmë hiperimune. Familjes së tij, të dashurve të tij dhe kolegëve të shumtë që e kanë njohur dhe vlerësuar i shkon ngushëllimet dhe afërsia e Vëllezërve të Italisë “.

Në mediat sociale ai kujtoi dhe Red Ronnie: “Më kujtohet intervista që bëra kur ai u bë hero duke shpëtuar 58 pacientë të sëmurë me sëmundje kovide nga 58 duke përdorur plazmën e dhuruesit. Ata e sulmuan atë dhe e bënë të shpëtonte nga radari. Mjeku Giuseppe De Donno, pasi shpëtoi kaq shumë jetë, ai u margjinalizua dhe u kthye përsëri në një mjek të përgjithshëm, sot ai mori një litar dhe vendosi të braktisë këtë planet, ai që shpëtoi kaq shumë jetë “.

Burimi: https://www.ilgiornale.it

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

rreth autorit

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Translate »
error: Materiali eshte i mbrojtur !!