fbpx
Lajmet me te Klikuara

Shqipërisë nuk do ti Mungojnë kurrë Djemtë Patriotë që Kujtojnë Heronjtë e Vërtet …

Read Time:1 Minute, 4 Second

Nëpërmjet një statusi në faqen e tij në Facebook Patrioti Fredi Dido ka postuar një foto të Heroit Sali Butka të shoqëruar me një nga Poezit e krijuar nga vetë heroi….

Sali Butka ishte një figurë nacionaliste shqiptare, kachak, poete dhe një nga delegatët e qytetit të Korçës në Kongresin Kombëtar Shqiptar të Lushnjës. Butka lindi në fshatin Butkë të Rrethit Kolonjë në një nga degët e familjes së madhe Frashëri dhe ai ishte një musliman bektashian.

Statusi i plotë i Fredi Dido

SALI BUTKA

Kosovarë e Kolonjarë

Dorazi më erdhi letra shkruar nga Hasan Prishtina, në Junik bëhet Kuvendi më thërrite që të vinja.

Kolonjë, o moj Kolonjë, Ç’fjalë Kosovës t’i kthejmë? Djemtë për këtë i rrita, me të pritur ore s’gjejnë.

Pesëdhjetë djem si drerë më ndoqën pas këtë herë, na thërriti Shqipëria atje ku dëgjoi manxerrë.

Mu fanit Gjergj Kastrioti dhe Abdyl Frashërioti, m’u duk sikur Shqipëtarët ishin ngritur si qëmoti.

Junik kuvend historie që more shumë vendime: kryengritja do të niste, në të gjithë Shqipërinë.

Fjala rrodhi porsi plumbi, gjuha nxirrte vetëtima, zemëra na u ndez flakë, në kuvend me burra trima.

Dhe së toku djemtë tanë kosovarë e kolonjarë, kombëtarë nga çdo anë, kjo luftë do vejë mbarë.

Sali Butka Jakovë maj 1912

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

rreth autorit

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Translate »
error: Materiali eshte i mbrojtur !!