fbpx
Lajmet me te Klikuara

Ngrohja Globale me Dronin ‘Dragon’: “Këtu është videoja me Dronë Zjarri që Twitter, Google dhe YouTube nuk duan që JU ta shikoni.”

Read Time:2 Minute, 9 Second

Videoja në Twitter nuk e tregon që një dron po lëshonte zjarre në Bregun Perëndimor.

Një video e shpërndarë në Twitter, Facebook dhe TikTok tregon qartë pamjet ajrore të një flakadani të montuar në një aeroplan duke lëshuar zjarre në pyll, dhe ky postim tregoi se zjarret që shkatërrojnë Bregun Perëndimor po vendoseshin qëllimisht.

“Këtu është videoja me dronë zjarri që Twitter, Google dhe YouTube nuk donin që ne ta shihnim”.

Ky post u shënua si pjesë e përpjekjeve të Facebook për të luftuar lajme të rreme dhe dezinformata në News Feed-in e tij. (Lexoni më shumë rreth partneritetit tonë me Facebook.)

Lynne Tolmachoff, një zëdhënëse e Departamentit të Kalifornisë të Pylltarisë dhe Mbrojtjes nga Zjarri, analizoi videon për ne dhe arriti në përfundimin se ajo përshkruan një flakadanë të montuar në një helikopter, jo një dron. Ajo gjithashtu përcaktoi që helikopteri po përfshihej në një taktikë standarde të zjarrfikësve të quajtur një djegie e kontrolluar.

Ne gjithashtu verifikuam videon përsëri përmes mediave sociale për të zbuluar se nga lindi kjo ide. Videoja u postua për herë të parë më 21 gusht të 2020, dhe u shfaq me këtë mbishkrim: “Kjo është një taktikë e përdorur për të luftuar një zjarr furçe, si dhe për përdorime të tjera …Me një fjalë zjarri i kontrolluar”.

Djegiet e kontrolluara ulin rrezikun e zjarreve me intensitet të lartë duke djegur përmes karburantit të thatë të mbledhur në dyshemetë e pyjeve. Agjencitë e zjarrfikësve kanë përdorur edhe dronë dhe helikopterë për këtë qëllim më parë.

Videoja është e ngjashme me postimet e tjera që në mënyrë të gabuar i atribuojnë zjarret në Bregun Perëndimor zjarrvëniesit e antifa. Departamentet e policisë si dhe zyrat e sherifit dhe departamentet e pyjeve kanë lëshuar të gjitha deklaratat duke thënë se këto pretendime janë të pasakta. Në realitet, valët e nxehtësisë, toka e thatë dhe thatësira e shkaktuar nga ndryshimi i klimës kanë bërë që mjediset në Bregun Perëndimor të jenë më të ndezshme dhe shkëndijat dhe erërat e forta kanë çuar në flakë që përhapen shpejt në të gjithë rajonin.

Vendimi ynë

Një video e shpërndarë në Twitter ku tregonte pamjet ajrore të një flakadani të montuar në aeroplan duke vendosur zjarre në një pyll. Titulli thotë: “Këtu është videoja me dron zjarri që Twitter, Google dhe YouTube nuk donin që ta shikonim”.

Një zëdhënës i Departamentit të Pylltarisë dhe Mbrojtjes nga Zjarri në Kaliforni analizoi videon dhe përcaktoi se ajo përshkruan një helikopter të përfshirë në një praktikë standarde të zjarrfikësve të quajtur një djegie e kontrolluar.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

rreth autorit

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Translate »
error: Materiali eshte i mbrojtur !!