fbpx
Lajmet me te Klikuara

Italianët dalin në Rrugë për të Protestuar ndaj Pasaportës të Detyrueshme të Vaksinave: ‘Jo diktaturë!’.(VIDEO)

Read Time:1 Minute, 22 Second

Pasi qeveria italiane ndoqi vendet e tjera evropiane për njoftimin e pasaportave të detyrueshme të vaksinave, italianët dolën në rrugë për të protestuar ndaj masës,demonstruesit në Torino bërtisnin, “Jo diktaturë!”

Pasi Franca dhe Mbretëria e Bashkuar njoftuan se do të kërkohej prova e vaksinimit për të hyrë në disa vende, Italia ndoqi shembullin e tyre.

Nga 6 gushti, autoritetet italiane do të mandatojnë qytetarët e tyre që të regjistrohen në një program “çertifikimi të gjelbër” i cili do të ndalojë hyrjen për të pavaksinuarit ose ata që nuk mund të provojnë një test negativ të COVID në vende të tilla si “bare të brendshme dhe restorante, shkojnë në muze , pishina, palestra, parqe tematike dhe më shumë.

Italianët e zemëruan në Torino reaguan menjëherë duke dal menjëherë rrugëve.

Turma brohoriste, “Jo lejes jeshile, pa leje jeshile!”, “Asnjë diktaturë, asnjë diktaturë!” dhe “liri, liri!” gjatë demonstratës.

Masat e reja u justifikuan nga “një rritje e infeksioneve nga varianti Delta”, megjithëse 5,057 infeksione të reja koronavirus të raportuara të Enjten janë rreth 10 herë më të ulëta se sa kulmi i infeksioneve që vendi përjetoi në nëntor.

Nëse protestat në Itali janë diçka si ajo që kemi parë në Francë, prisni që ata të bëhen të padisiplinuar duke ushtruar dhunën.

Megjithëse trazirat në Francë e detyruan Presidentin Macron të zvogëlojë margjinalisht disa nga vendet ku do të kërkohen pasaportat e vaksinave, lista është ende e gjatë dhe përfshin transportin publik, bare, kafene dhe qendra tregtare me një sipërfaqe prej më shumë se 20,000 metra katrorë.

Një tjetër protestë e madhe kundër pasaportave të vaksinave është planifikuar gjithashtu të zhvillohet në Londër ditën Shtunën.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

rreth autorit

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Translate »
error: Materiali eshte i mbrojtur !!