fbpx
Lajmet me te Klikuara

Referendumi për LGBTQ i Viktor Orban Mund të tregojë fundin e Anëtarësimit të Hungarisë në BE, ose fundin e Kryeministrisë së tij …

Read Time:4 Minute, 28 Second

Nga Paul A. Nuttall –

Brukseli dhe Budapesti po hedhin një bast të madh në këtë lojë të pokerit politik dhe me interesa të lartë. Përplasja midis Lindjes konservatore dhe Perëndimit liberal po vjen në një çast në atë që mund të jetë një goditje kundër ëndrrës së BE për “bashkimin gjithnjë e më të ngushtë”.

Marrëdhënia e Hungarisë me Bashkimin Evropian morën një kthesë tjetër për keq sot, pasi Viktor Orban, kryeministri hungarez, njoftoi se do të vinte ligjet e tij të diskutueshme për mbrojtjen e fëmijëve duke bërë një referendum. Sipas grupeve të të drejtave LGBTQ dhe disa vendeve të tjera anëtare të BE, këto ligje, të cilat hynë në fuqi javën e kaluar, janë me të vërtetë pjesë e një fushate e keqe kundër homoseksualitetit dhe të drejtave të trans në vend.

Brukseli tashmë e ka kërcënuar Hungarinë me saksione ligjore dhe financiare mbi këto ligje të reja dhe Mark Rutte, Kryeministri Hollandez, shkoi deri aty sa deklaroi që Hungaria të largohet nga BE plotësisht. Këtë i shtohet fakti që eurodeputetët kanë votuar për të mbështetur veprimet ligjore kundër Hungarisë edhe këtë javë, Guy Verhofstadt, një zë i shquar në Parlamentin Evropian, tha se “BE po ndërton një diktaturë që po rritet brenda saj”.

Orban, megjithatë, nuk po tërhiqet nga Presionet dhe ka ngritur Zërin me propozimin e tij për referendum. Nuk e di se çfarë po Mendoni në lidhje me Orban, por ai është një politikan me përvojë dhe dinak. Ai duhet të besojë vërtet se do ta fitojë këtë referendum, ose përndryshe nuk do ta mbrojë dot atë.

Kur shpalli referendumin, Orban deklaroi se “e ardhmja e fëmijëve tanë është në rrezik, kështu që ne nuk mund ta lëmë Brukselin të ketë rrugën e vet”. Ai gjithashtu deklaroi se ky referendum do të përmbajë pesë pyetje, të cilat janë:

1-A e mbështesni që fëmijët të hasin përmbajtje edukative seksuale që tregojnë orientime të ndryshme seksuale pa pëlqimin e prindërve?
2-A e mbështesni që procedurat e ndryshimit të gjinisë do të promovohen tek fëmijët?
3-A e mbështesni që procedura të tilla do të vihen në dispozicion të fëmijëve?
4-A i mbështesni që programet mediatike që ndikojnë në zhvillimin e fëmijëve të transmetohen pa kufizime?
5-A i mbështesni programet mediatike të cilat përshkruajnë ndryshimin e seksit të jenë në dispozicion për fëmijët?

Kjo lëvizje e diskutueshme e ka vendosur Hungarinë në një kurs përplasjesh me Brukselin.

BE-së me të vërtetë nuk i pëlqejnë referendumet, pasi nuk i pëlqen që të mos lënë asgjë në dorë të fatit; dhe të njerëzve, siç provoi referendumin për Brexit, këto janë mënyra tepër të paparashikueshme. Sidoqoftë,kur BE zakonishtë kur humbet referendume, ose do injorojë rezultatin, siç ishte rasti në Hollandë në 2016, ose sic bën njerëzit që të votojnë përsëri derisa të marrin përgjigjen që ata dëshirojnë vërtet, siç ndodhi në Irlandë në 2008. Kjo nuk do të jetë më çështje në Hungari. Nëse Orban siguron një mandat për këto ligje, nuk do të ketë kthim prapa, përveç nëse ai hiqet nga Posti.

Prandaj BE-ja nuk do që të bëhet referendumi i Orban.

Brukseli do të jetë i sigurt se nëse anëtarësimi i bllokut varet nga rezultati i referendumit, atëherë populli hungarez do të dëshmojë të votojë kundër propozimeve të Orban. Por kjo është një lojë me rrezikshmëri të lartë që nuk mund të kthehet lehtë në rezultat.

Orban, gjithashtu, është duke vendosur një bast të madh në këtë lojë politike pokeri.

Nëse populli hungarez refuzon propozimet e tij, ai me siguri do të duhet që të japë dorëheqjen. Por kjo është një shpatë me dy tehe sepse, nëse publiku hungarez e mbështet qëndrimin e tij, atëherë ai e di që BE-ja do të fillojë raprezaljet ligjore dhe financiare ndaj tij.

Dhe për së tepërmi, anëtarësimi i Hungarisë në BE do të vihet në pikëpyetje, e cila mund të jetë ajo që Orban dëshiron ndoshta të ndodhë fshehurazi.

Unë dyshoj se një numër i mirë i shteteve anëtare do të preferonin që të shihnin pjesën e prapme të një Hungarie të udhëhequr nga Orban. Ata po bëhen shumë problematikë. Unë kam sugjeruar më parë që kjo situatë përfaqëson një përplasje të kulturave, ku Lindja konservatore takohet me Perëndimin liberal. Është gjithashtu një provë prej gize sepse integrimi evropian nuk mund të arrihet kurrë me të vërtetë. Në të vërtetë, gjëja e fundit që BE-ja dëshiron është një Hungari ngurruese që të ngadalësojë qëllimin e përgjithshëm të projektit, i cili është një super shtet evropian.

Lëvizja për referendumin e Orban është e guximshme, po shumë e guximshme por edhe e rrezikshme.

Nëse ai fiton do të ketë një përshëndetje me dy gishta për Brukselin dhe një mesazh të qartë për të gjithë që të mbajnë hundët jashtë punëve të brendshme të Hungarisë.

Nëse ai humbet, megjithatë, atëherë do të jenë perde për të pasi Kryeministri dhe BE do të ushtrojnë sërish autoritetin e saj mbi vendin. Kjo mund të shkojë sido që të jetë, dhe muajt e ardhshëm do të jenë magjepsëse. Nuk është hiperbolë kur them se ky mund të jetë fillimi i fundit të anëtarësimit të Hungarisë në BE.

Paul A. Nuttall është një historian, autor dhe një ish politikan. Ai ishte një anëtar i Parlamentit Evropian midis 2009 dhe 2019 dhe ishte një aktivist i shquar për Brexit.

Burimi: https://www.rt.com

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

rreth autorit

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Translate »
error: Materiali eshte i mbrojtur !!