fbpx
Lajmet me te Klikuara

Macron Detyrohet të Tërhiqet për Mandatimin e Pasaportave të Vaksinave për Qendrat Tregtare pas Protestave në Mbarë Vendin …

Read Time:1 Minute, 27 Second

Presidenti francez Emmanuel Macron është detyruar të tërhiqet nga imponimi i pasaportave të detyrueshme të vaksinave për të hyr në qendrat tregtare pas protestave të pandalshme në të gjithë vendin.

Siç theksuam javën e kaluar, njoftimi i Macron se pa kryer vaksinimin ose një test negativ nuk do të lejohen të vizitonin qendrat tregtare, baret e restoranteve, spitalet, baret, kafenetë dhe transportin publik kjo shkaktoi Reagim të menjëhershme.

Protesta vazhdoi gjatë fundjavës, me rreth 114,000 njerëz që morën pjesë në protesta si në qytete e mëdha si Nantes, ku policia përdori gaz lotsjellës për të shpërndarë demonstruesit.

“Në Lyon, policia arrestoi nëntë demonstrues ndërsa në Lans-en-Vercors, një qendër vaksinimi u shkatërrua të Shtunën në mëngjes,” raporton Express.

Protesta e detyruan Macron që të bënte një hap mbrapa të paktën një pjesë e masave, mbi Covid që tani kërkojnë vetëm për qendrat tregtare me një sipërfaqe prej më shumë se 20,000 metra katrorë.

“Drejtuesit e biznesit janë të shqetësuar dhe unë dua t’i siguroj ata se Ne do të tregojmë mirëkuptim”, tha Ministri i Financave Bruno Le Maire për mediat.

Siç kemi dokumentuar më parë, sipas ligjit drakonian, njerëzit në Francë që hyjnë në një bar apo restorant pa leje COVID përballen me 6 muaj burg, ndërsa pronarët e bizneseve që nuk arrijnë të kontrollojnë Biznesin e tyre përballen me një vit burgim dhe 45,000 euro gjobë .

Ashtu si në Mbretërinë e Bashkuar, ku pasaportat e vaksinave do të bëheshin të detyrueshme për klubet e natës, vendet më të mëdha dhe potencialisht madje edhe pijetoret pas kësaj, po krijohej një aparteid mjekësor nën të cilin ata që nuk marrin vaksinën do të qëndrojnë të bllokim de facto për një kohë të pacaktuar.

Burimi: Summit.news

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

rreth autorit

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Translate »
error: Materiali eshte i mbrojtur !!