fbpx
Lajmet me te Klikuara

George Soros dhe Bill Gates kryesojnë Blerjen e Kompanisë Britanike të Teknologjisë Diagnostike Mologic …

Read Time:1 Minute, 29 Second

Një grup investitorësh të udhëhequr nga Fondi i Zhvillimit Ekonomik Soros (SEDF) dhe Fondacioni Bill & Melinda Gates financuan blerjen e kompanisë britanike të teknologjisë diagnostike Mologic, e cila ka zhvilluar një test 10-minutësh për koronavirusit?

Për të bërë blerjen, grupi filloi me Global Access Health (GAH), një ndërmarrje shoqërore kjo që synon të zgjerojë aksesin në teknologjinë mjekësore. Anëtarët e GAH thuhet se presin të investojnë mbi 41 miliard dollarë për ta blerë. Transaksioni do të përfshijë blerjen e të gjithave aksioneve ekzistuese të Mologic, duke përfshirë edhe ato të investimeve private si Foresight Group LLP dhe Calculus Capital.

Mologic është themeluar në vitin 2003 nga Mark Davis dhe babai i tij, Profesori Paul Davis, një nga krijuesit e testit të parë të shtatzënisë në shtëpi, ClearBlue. Mologic zhvillon teste për një sërë sëmundjesh me çmime të përballueshme,dhe kohët e fundit ka marrë një markë CE (Conformité Européenne) për testet e saj të sëmundjes koronavirus Covid-19, të cilat kompania planifikon t’i shesë për vetëm 1 $ secila.

Sidoqoftë, testi Covid-19 ende nuk është aprovuar për përdorim si nga MB ashtu dhe nga SH.B.A. Mologic kohët e fundit mori 1 milion £ (1.4 milion dollarë) nga autoritetet e MB për zhvillimin e testeve Covid-19, por më vonë e akuzoi qeverinë për “pengimin” e përdorimit të testeve brenda vendit.

CEO i Mologic Mark Davis e mirëpriti marrëveshjen e blerjes, duke thënë se kjo nënkuptonte një shndërrim të kompanisë së tij në një ndërmarrje shoqërore që ai e quajti “një hap i qëllimshëm, logjik dhe natyror dhe i përqendruar në sigurimin e diagnostikimit dhe bioteknologjisë të përballueshme në vendet që kanë mbetur të pakënaqur me ndjekjen e pamëshirshme të fitimit “

Burimi: https://www.databaseitalia.it

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

rreth autorit

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Translate »
error: Materiali eshte i mbrojtur !!