fbpx
Lajmet me te Klikuara

Filloi zbatimi i Green Pass në Itali: Gjobiten Klientët që nuk e Kanë një Leje të Gjelbër deri në 400 euro dhe mbylljen e Lokaleve për 5 ditë …

Read Time:2 Minute, 34 Second

Nga Monica Guerzoni dhe Fiorenza Sarzanini

Dekreti i kalimit të gjelbër që qeveria do të miratojë javën e ardhshme mund ta përfshijë atë edhe për restorantet e mbyllura. Rreziku i zonave të reja të verdha.

Për të hyrë në të gjitha vendet publike në rrezik grumbullimi, do t’ju duhet të keni një leje të gjelbër, përndryshe gjobat do të shkaktohen. Pesë ditë mbyllje për menaxherët dhe 400 euro për klientët pa çertifikim të gjelbër, ulur në 260 nëse gjoba paguhet brenda ditës së pestë.

Dekreti Covid e parashikon këtë me masat e reja të kontrollit për të cilat po punon qeveria. Javën tjetër, e hënë ose e martë, dhoma e kontrollit politik do të mbahet me Mario Draghi dhe, ndoshta të enjten, Këshilli i Ministrave do t’i japë dritën jeshile masës. Shqetësimi i shkencëtarëve, Ministrisë së Shëndetësisë dhe Palazzo Chigi është i lartë. Shumica është e ndarë, Matteo Salvini është kundër shtrydhjes në “modelin Macron” dhe madje edhe 5 Yjet janë të kujdesshëm.

Por Pd dhe Leu, me Ministrin Roberto Speranza, përkundrazi janë të bindur se faza e re, me variantin Delta që godet fort edhe në vendet me një shkallë të lartë të vaksinimeve të kryera, gjithashtu detyron Italinë të marrë masa urgjente.

Për menaxherin e shëndetit, përdorimi “më i gjerë i mundshëm” i lejes së gjelbër do të shmangë mbylljen e bareve, restoranteve, pishinave, palestrave, stadiumeve, kinemave, teatrove dhe të gjitha atyre vendeve ku grumbullimi lehtëson përhapjen e virusit. Duke pasur parasysh mundësinë e një vale të katërt, dekreti do të përmbajë gjithashtu parametrat e rinj për hyrjen në brezat me ngjyra të rrezikut epidemiologjik, në të cilat përveç rasteve të rasteve, ato do të përmbajnë edhe numrin e pranimeve në repartet e kujdesit intensiv dhe spitalit . Në mes të gushtit, ose ndoshta në fund të korrikut, zonat e para të verdha do të ngrihen, ku maskat e jashtme të detyrueshme dhe kufizimet e tjera do të kthehen.

Gjendja e jashtëzakonshme

Sigurisht do të zgjatet dhe nëse deri para disa ditësh mendohej te zgjaste për dy ose tre muaj, tani qeveria po diskuton këshillueshmërinë e shtyrjes së skadimit të gjendjes së jashtëzakonshme për 31 Dhjetor.

Qafa e gjelbër

Thjeshtë certifikata që vërteton se jeni shëruar nga Covid, ose keni marrë një shtupë në 48 orët e fundit (rezultat negativ), ose jeni vaksinuar me një dozë të dyfishtë. Dekreti tjetër duhet të kërkojë lëshimin e kartonit jeshil vetëm për ata që kanë marrë edhe dozën e dytë. Do të duhet të paraqitet kur duhet të hipni në trena, aeroplanë dhe anije, të hyni në një kinema, teatër ose sallë koncertesh, të shkoni në një palestër, një pishinë, një klub nate – nëse dhe kur të rihapen – të bëni pazar në një qendër tregtare , shkoni në stadium për të parë ndeshjen.

Me pak fjalë, në të gjitha vendet ku ekziston rreziku i mbledhjeve ose dosjeve mund të gjenden. Filozofia themelore është të shmangni mbylljet dhe t’i bëni ata që nuk vaksinohen të paguajnë detyrimet. Duke shpresuar se imponimi i pasazhit të gjelbër do të bindë më hezituesit për t’u imunizuar.

Burimi: https://www.corriere.it

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

rreth autorit

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Translate »
error: Materiali eshte i mbrojtur !!