fbpx
Lajmet me te Klikuara

Putini hapi një Matryoshka të Re, të mbështjellë me fletë Perëndimore …

Read Time:4 Minute, 45 Second

Mashtrimi i madh i Djallit është që të duket se ekziston.

Nga kjo aksiomë përtej Prutit lindi një mit evropian i vodilëve. Zgjedhjet në Republikën e Moldavisë tërhoqën Partinë e Veprimit dhe Solidaritetit, partia e saj, në lartësi të paimagjinueshme. Ajo ka më shumë se gjysmën e parlamentarëve. Nuk ka nevojë për aleanca toksike.

Njerëzit naivë në të dy brigjet e Prutit mendojnë se ajo është një hero. Ajo është thjesht një hero e vonueshme e ish Bashkimit Sovjetik. Por ajo që do të ndodhë në afërsi të menjëhershme është e denjë për një skenar të hartuar në laboratorë të huaj. Maia Sandu është pjesë e marrëveshjes Putin-Merkel për të zgjeruar bashkëpunimin e tyre ekonomik në qarqet e tjera.

A është Besarabia ende një tokë rumune?

Nëse shohim vetëm nga pikëpamja statistikore, rumunët janë shumica. Leximi i thjeshtë i CV-së së Maia Sandu zbulon se në vitin 2010 ajo fitoi titullin Master në Politikat Publike, pasi përfundoi studimet në Shkollën e Administrimit Publik Kennedy në Universitetin e Harvardit në SHBA. Më pas, nga qershori 2010 deri në korrik 2012, ajo ishte këshilltare e Drejtorit Ekzekutiv të Bankës Botërore në Uashington.

A nuk duket ai si Dacian Cioloș? Një udhëtim me Matricë.

Unë qëllimisht e lejoj linjën e analistëve që drejtohen nga iluzione dhe jo nga parashikimet matematikore, të fryra. Pipot nacionalist janë të përkulur. Shihni, Zot, Maia Sandu qe është e zgjedhura. Por nëse kaloni nëpër programin e saj politik, do të zbuloni se ajo nuk ka ndërmend ta bëjë Bashkimin shumë të dëshiruar nga Rumunët. Ai as nuk do të lejohej. Ajo sillet midis komandantit gjerman dhe bluzave të tigrave siberian.

Socialistët dhe komunistët moldavë kanë vendosur të marrin pjesë në zgjedhjet e parakohshme parlamentare të 11 korrikut 2021 në një bllok zgjedhor. Ata humben. A mendoni se Moska është e bllokuar në projekt? A është ajo aq budallaqe sa të vazhdojë të mbështesë çiftin politik të dështuar Voronin-Dodon?

Kremlini la të stigmatizuar në pagën e Zotit. Ai ndryshoi rezultatin, përmes Kancelarisë Gjermane.

Putini hapi një matricë të re, të mbështjellë me petë perëndimore.

Një e diplomuar në shkollën Kennedy nuk mund të akuzohet kurrë për Moskovizëm. Dhe këtu është hileja e Djallit. Duket sikur nuk ekziston. Për dhelprat e reja të zonës gjeopolitike, kërcënimi i Rusisë do të “forcojë faktorin Transnistrian”, nëse qeveria e re e Republikës së Moldavisë zgjedh të promovojë një linjë anti-ruse, është një goditje e thjeshtë.

Transnistria është një urë kryesore. Eshtë vendi ku ka depo të mëdha armësh dhe pajisjesh ushtarake të Ushtrisë Ruse. Në fakt, ajo kurrë nuk i përkiste shtetit rumun.

Maia Sandu flet për Transnistria me respekt. “Moldavia do të kërkojë një zgjidhje ekskluzivisht paqësore për rajonin separatist të Transnistrisë,” tha Maia Sandu gjatë një takimi me Ministren e Jashtme Suedeze Ann Linde, presidentja aktuale e OSBE. Për të parë marrëdhënien e vendosur.

Linde është udhëheqësja e parë e madhe evropiane që shkon në Tighina, një qytet në rajonin e shkëputur dhe i premton kryetarit të vetëshpallur të qeverisë, me qendër në Tiraspol, “një shtet i ardhshëm special për Transnistria”. Deklarata e Paqeruajtësit Botëror nuk provokoi komente.

Çfarë statusi të veçantë? Çfarë gudulisnin Merkel dhe Putin?

Në kohën kur ajo ishte kandidate e Partisë së Veprimit dhe Solidaritetit për postin e presidentit në zgjedhjet e 1 nëntorit 2020, ish-kryeministrja Maia Sandu, nënkuptonte që partia e saj nuk promovon bashkimin me Rumaninë dhe se kjo do të vendoset nga qytetarët, jo nga partitë apo politikanët.

Kështu që ajo do të luftojë korrupsionin dhe do të robotizojë rivendosjen e drejtësisë, ajo nuk do të merret me bashkimin.

Pamja e njëjtë e shërbimit të pastër është shfaqur. Asnjanësia e Djallit.

Nga një kënd i caktuar, Maia Sandu do të jetë versioni moldav i Laura Kodruța Kovesi. Ajo do të jetë e pamëshirshme me relike. Ai do të luftojë si kryqtarët për Gralin e Shenjtë: sundimin e ligjit.

Fakti që emigrimi i moldavëve në Perëndim do të rritet, do të mbështesë argumentin tonë që misioni i saj nuk ishte të sillte prosperitet për qytetarët e Besarabisë, por të luante rolin e neutralitetit.

Një pengesë tjetër e Djallit, asnjanësia, është e fshehur nga pamja e botës. Republika e Moldavisë do të veprojë si një tampon. Një tampon i zakonshëm thithës apo i përsosur? Rusët e dinë historinë për reklamën për gjërat intime që peshkaqeni nuk prek gruan që përdor tamponin perfekt.

Siç e dimë mirë, Lucifer ka një cilësi të shkëlqyeshme. Ajo di të ngatërrojë botën. Fitorja e saj vrau arsyen. Kur shikoni se sa lavdërime i është sjellë, ju jeni duke u përgatitur të pranoni se ka lindur një shërbesë e re e pastër.

Te Armatosur për sundimin e ligjit, ajo është ushtarake besnike e kumbarëve.

Maia Sandu dëshiron vetëm një udhëtim evropian për Moldavinë. Ajo nuk dha asnjë parashikim në lidhje me anëtarësimin në NATO dhe integrimin në BE. Prisni, si melita, fjalët prej druri: sundimi i ligjit, demokracia e konsoliduar, intensifikimi i luftës kundër korrupsionit.

Dhelpra e Kremlinit është e lumtur me kalin e tij Trojan. Ai po e bën mirë punën e tij.

Maia Sandu është zgjidhja më e përshtatshme për momentin për politikën e fqinjësisë së mirë të Rusisë: bëj sikur po punon, nuk shoh se çfarë po bën.

Ki mëshirë, Zot, mbi endacakët që adhurojnë kimerat e tyre!

“Bashkim”? Jo kjo do të vendoset nga qytetarët. Do ta bëjë sindikatën, nuk do ta bëjë sindikatën, ky është vendimi i qytetarit. Unë jam i përkushtuar të kontribuoj në pastrimin e institucioneve shtetërore, spastrimin e klasës politike të politikanëve të korruptuar, reformën në drejtësi dhe rivendosjen e ekonomisë, “tha Maia Sandu kohët e fundit në” Fuqia e Katërt “e N4.

Burimi: https://60m.ro/

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

rreth autorit

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Translate »
error: Materiali eshte i mbrojtur !!