fbpx
Lajmet me te Klikuara

Presidenti francez bën vaksinimin Covid-19 të detyrueshëm për punonjësit e shëndetësisë …

Read Time:4 Minute, 55 Second

Presidenti francez Emmanuel Macron rriti presionin mbi të gjithë për t’u vaksinuar kundër koronavirusit (COVID-19). Macron prezantoi masa të reja të hënën mbrëma, 12 korrik, duke e bërë vaksinimin të detyrueshëm për të gjithë punonjësit e kujdesit shëndetësor deri në 15 shtator. Ai gjithashtu zgjodhi mundësinë e shtrirjes së kërkesës për të tjerët.

Vetëm 42 përqind e punëtorëve të spitalit dhe 49 përqind e atyre që punojnë në sistemin e kujdesit janë plotësisht të vaksinuar në Francë.

“Sa më shumë të vaksinojmë, aq më pak hapësirë ​​do të lëmë për përhapjen e virusit”, tha Macron. “Eshtë një garë e re me shpejtësi që është duke u zhvilluar. Ne duhet të ecim drejt vaksinimit të të gjithë francezëve. ”

Rreth 41 përqind e popullsisë franceze është vaksinuar plotësisht, por ritmi i dozave të shpërndara është zbehur me afrimin e pushimeve verore.

Sipas Doctolib, një aplikacion që centralizon emërimet e vaksinave të Francës, 1.3 milion njerëz u regjistruan për injeksione pasi Macron i dha adresën televizive kombit.

Ishte një rekord ditor që kur Franca mblodhi vaksinat e koronavirusit në dhjetor. Njerëzit nën moshën 35 vjeç përbënin shumicën e takimeve të reja.

Kalimet speciale COVID-19 do të kërkohen gjithashtu duke filluar nga 1 gusht për të hyrë në restorante dhe qendra tregtare dhe për të hipur në trena dhe aeroplanë në Francë.

“Nga fillimi i gushtit, karta e shëndetit do të zbatohet për kafenetë, restorantet, spitalet, shtëpitë e pensionistëve dhe transportin në distancë të gjatë: aeroplanë, trena dhe trajnerë për udhëtime të gjata”, tha Macron. “Nga kjo javë, kontrollet kufitare do të forcohen më tej për shtetasit nga vendet në rrezik, me izolim të detyruar për udhëtarët e pavaksinuar.”

Masat e reja jo të mirëpritura nga shumë qytetare.

Sindikatat e restoranteve dhe lokaleve kërkuan një shtytjen për lejet, kur zyrtarët qeveritarë po takoheshin me përfaqësuesit e industrisë të martën, 13 korrik. Punëtorët e restoranteve kanë frikë se zbatimi i kërkesës mund të trembë klientët.

Përdorimi i kartës së shëndetit do të shtrihet duke filluar nga 21 korriku. Të gjithë banorët e Francës mbi 12 vjeç duhet të vaksinohen ose të paktën të kenë një test negativ për të hyrë në një shfaqje, një park zbavitës, një koncert ose një festival.

Pasaporta shëndetësore e Francës është në dispozicion nga një aplikacion anti-COVID dhe mund të tregojë se një person është i vaksinuar plotësisht, ose është rikuperuar kohët e fundit nga COVID ose është testuar negativ në 72 orët e fundit.

“Eshtë një garë e re me shpejtësi që është duke u zhvilluar. Ne duhet të ecim drejt vaksinimit të të gjithë francezëve ”, tha Macron.

Disa REVOLTOHESHIN me idenë e vaksinave të detyrueshme dhe z’donin të kërkonin leje për të shkuar në kafene.

“Ka shumë punonjës shëndetësorë që nuk duan të vaksinohen sepse ne nuk dimë shumë për vaksinat”, tha Solene Manable, një infermiere në Paris.

Marius Chavenon, një student 22-vjeçar i drejtësisë, tha: “Unë po vaksinohem sepse dua të kem një jetë shoqërore dhe të shkoj me pushime. [Por] Nuk mendoj se vaksinimi duhet të jetë i detyrueshëm. Ne jetojmë në Francë. Ne duhet të jemi në gjendje të bëjmë atë që duam ”.

Njoftimi i Macron erdhi vetëm tre ditë pasi Franca hapi dyert e klubeve të saj të natës për herë të parë në 16 muaj. Adhuruesit e partisë ishin ngazëllyer në rizbulimin e skenës së vallëzimit dhe njerëzit mbushën klubet për të shijuar atmosferën për herë të parë që nga fillimi i pandemisë në mars të vitit të kaluar.

Restorantet dhe baret franceze gjithashtu filluan të lulëzojnë përsëri ndërsa Tour de France tërhoqi turma të mbushura të gjithë vendin.

Vendi po bënte një hap drejt kthimit në një normale para-pandemike pikërisht në kohën e verës, por varianti Delta ka rritur nivelet e infeksioneve në të gjithë Evropën.

Infeksionet COVID-19 të Francës filluan të rriten përsëri dy javë më parë. Të hënën, 4,256 raste të reja u regjistruan – nga 2,549 javën e kaluar.

Infeksionet e reja kërcënojnë Planin e Rimëkëmbjes Ekonomike të Macron

Infeksione të reja po kërcënojnë industrinë më të rëndësishme të turizmit të Francës dhe planin ambicioz të rimëkëmbjes ekonomike të Macron përpara zgjedhjeve presidenciale në prill të vitit të ardhshëm. Macron priti një takim të nivelit të lartë të sigurisë COVID të hënën në mëngjes para fjalës së tij në mbrëmje.

Numri i njerëzve në spitalet dhe njësitë e kujdesit intensiv francez ka rënë për javë të tëra, por mjekët parashikojnë se do të rritet kur rritja e infeksioneve të variantit Delta godet popullatat e prekshme.

Italia gjithashtu e ka bërë vaksinën COVID-19 të detyrueshme për punonjësit e kujdesit shëndetësor dhe farmacistët. Ata që zgjedhin rrezikojnë pezullimin ose uljen e pagës. Në Danimarkë, restorantet dhe ngjarjet publike kërkojnë një kalim dixhital që tregon se jeni vaksinuar plotësisht ose keni një test negativ të fundit. Disa shtete gjermane kërkojnë të njëjtën gjë për restorantet.

Por masat e shpallura nga Macron ishin larg nga më të gjerat midis vendeve evropiane.

Shqetësimi është rritur në qeverinë franceze pasi kërkesa për vaksina është rënë në javët e fundit për shkak të hezitimit, një ndjenjë që virusi nuk është më një kërcënim dhe sepse disa njerëz vendosën të shtyjnë orarin e tyre të vaksinimit deri pas pushimeve të verës.

Ministri francez i Shëndetësisë Olivier Veran mbrojti masat e reja dhe përshëndeti interesin e përtërirë të vaksinës. “Kjo është mijëra jetë e shpëtuar”, tha ai.

Më shumë se 111,000 njerëz me virus kanë vdekur në Francë.

Ndërkohë, Sekretari i Shtetit i Francës për Çështjet Evropiane Clement Beaune i këshilloi njerëzit të “shmangnin Spanjën dhe Portugalinë si destinacione” për pushimet e tyre verore për shkak të rreziqeve të lidhura me variantin shumë ngjitës Delta?

Beaune i tha France 2 TV: “Për ata që nuk kanë rezervuar ende pushimet e tyre, unë them që të shmangin Spanjën dhe Portugalinë si destinacione. Ehtë një këshillë, dhe një rekomandim nga une ”.

Burimi: NaturalNews.com

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

rreth autorit

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Translate »
error: Materiali eshte i mbrojtur !!