fbpx
Lajmet me te Klikuara

Ekonomistët e lartë Paralajmërojnë Amerikanët të “Përgatiten” për Inflacionin më të Lartë që kanë parë Ndonjëherë në këto dekada …

Read Time:3 Minute, 25 Second

Një raport i ri doli në sipërfaqe gjatë fundjavës që nxori në pah shqetësimin e vërtetë nga ekonomistët e lartë të SHBA në lidhje me ndikimin e shpenzimeve masive të qeverisë së Presidentit Joe Biden.

The Wall Street Journal raportoi se “Amerikanët duhet të përgatisin veten për disa vjet me inflacion më të lartë sesa kanë parë në dekada, sipas ekonomistëve që presin që rimëkëmbja e fuqishme ekonomike pas-pandemike të nxisë rritje të shpejtë të çmimeve për një kohë”.

Gazeta liberale gjithashtu raportoi: “Të anketuarit mesatarisht tani presin që një masë e ndjekur gjerësisht e inflacionit, e cila përjashton përbërësit e paqëndrueshëm të ushqimit dhe energjisë, të rritet me 3.2% në tremujorin e katërt të 2021 nga një vit më parë. Ata parashikojnë që rritja vjetore të tërhiqet në pak më pak se 2.3% në vit në 2022 dhe 2023. Kjo do të nënkuptojë një rritje mesatare vjetore prej 2.58% nga 2021 deri në 2023, duke e vendosur inflacionin në nivelet e parë për herë të fundit në 1993. “

Ky raport sfidoi që masat e inflacionit ishin rritur në nivelet më të larta që nga fillimi i viteve 1990. Gazeta vuri në dukje se administrata e tanishme nuk mund të rrisë nivelet deri pas periudhave të ndërmjetme në mënyrë që Biden të mund të shmangë më shumë pasoja në sondazhe nga politikat e administratës së tij.

Joel Naroff, një kryekonomist në Naroff Economics LLC, ndau me The Journal: “Tani jemi në një fazë kalimtare. Ne jemi duke kaluar në një periudhë më të lartë të inflacionit dhe normave të interesit sesa kemi pasur gjatë 20 viteve të fundit. “

Diane Swonk, një ekonomiste kryesore në Grant Thornton, shtoi: “Inflacioni pritet të rritet gjithnjë e më shumë – më gjatë sesa mendohej nga Fed. Fed tani ka të ngjarë të rrisë normat në gjysmën e parë të vitit 2023, megjithëse disa presidentë të Fed do të jenë gati të lëvizin më shpejt. “

Këto paralajmërime u mbështetën gjithashtu nga Kevin Swift, një ekonomist kryesor në Këshillin Amerikan të Kimisë. Ai tha: “Rreziku është se autoritetet monetare janë prapa kurbës. Unë nuk jam duke thënë që hiperinflacioni është afër, vetëm se shumë gjëra janë bashkuar vitin e fundit dhe tendenca e përgjithshme e kostove në të gjithë bordin po rritet më shpejt se në pesë ose 10 vitet e fundit. ”

Swift u përqendrua gjithashtu në kaosin që po shkakton inflacioni në industrinë e ndërtimit. “Disshtë përçarëse – nuk mund të jeni të sigurt se cilat janë kostot tuaja, nëse mund të merrni furnizime ose cilat do të jenë kostot për gjashtë muaj nga tani. Unë do të urreja të isha në biznesin e ndërtimit duke u përpjekur të bëja ofertë për një vend pune kur nuk e dini se cila do të jetë kostoja e çelikut 18 muaj nga tani. “

Administrata e Presidentit Biden është sigurisht e vetëdijshme se inflacioni është një çështje serioze. Për fundjavën e katërt të korrikut, administrata u mburr me kursimin e amerikanëve 0,16 dollarë për koston e sasisë totale të ushqimit që ata do të konsumojnë në katërt korrik. Sado e çmendur siç duket, administrata pretendoi se kursimet prej 0.16 dollarësh ishin prova se “plani ekonomik i Biden po funksionon”.

Daily Wire shkruajti në një faqe për këtë njoftim kjo eshte për të qeshur. “Inflacioni është në rritje, ekonomia ka një normë rekord të lartë të lënë, miliona amerikanë së shpejti mund të përballen me dëbime, dhe Biden ka pësuar një numër të madh raportesh katastrofike të punës. Çmimet e gazit janë më të larta tani sesa ishin në çdo moment nën ish-presidentin Donald Trump dhe janë më të lartat që kanë qenë që nga viti 2014. ”

Ekonomistët e lartë demokratë kanë paralajmëruar se ekonomia rrezikon seriozisht nga mbinxehja dhe inflacioni të përkeqësohet. Një agjenci raportoi se 85% e amerikanëve tani janë të shqetësuar për inflacionin.

Investitorët kryesorë po sfidojnë që administrata e Biden “thjesht vazhdon të hedhë më shumë benzinë ​​në zjarrin [e tregut të strehimit]”, gjë që ata thanë se “po e përkeqësojne pabarazinë” sepse “ju përfundoni duke subvencionuar të pasurit në kurriz të të varfërve”.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

rreth autorit

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Translate »
error: Materiali eshte i mbrojtur !!