fbpx
Lajmet me te Klikuara

Republikanët po Hetojnë nëse Familja Biden po Përfiton nga Presidenca …

Read Time:2 Minute, 43 Second

Përfaqësuesit republikanë të Shtëpisë nisën një hetim për të përcaktuar nëse familja Biden po përfiton financiarisht nga presidenca e Joe Biden.

Republikanët në Komisionin e Mbikëqyrjes së Dhomës i dërguan një letër këtë të Mërkurë,14 Korrik, Këshilltarit Presidentit, Znj. Dana Remus, duke i kërkuar dokumentacionin mbi bizneset e Hunter, Frank dhe Valerie Biden për shkak të ngjarjeve të fundit dhe të kaluara që lënë etikën dhe transparenca e bizneseve në fjalë.

“Raportet në lidhje me Presidentin Joseph R. Biden, dhe anëtarët e familjes të Jr duke u përpjekur qe të përfitojnë nga afërsia e tyre me Shtëpinë e Bardhë kanë qenë shqetësuese dhe e përsëritur,” shkruajnë ligjvënësit nga letrat e marra nga Fox News.

“Për fat të keq, këto raporte të Presidentit Biden duke përdorur pozicionet e tij të mëparshme zyrtare duke shpërdoruar besimin publik për të fryrë arkat e anëtarëve të familjes së tij janë të përhapura dhe çdo shpresë që modeli i vetë-marrëdhënies familjare do të ndalet përfundimisht qe kur ai mori presidencën,” thuhet nga letrat e lexuara.

Letra përmend lajmet e fundit se Hunter Biden filloi të shiste piktura me çmime të larta – midis 75,000 dhe 500,000 $ – nga dikush pa njohuri paraprake ose trajnim në botën e artit.

Përveç që ishte një fakt që ngriti shqetësim, veçanërisht pasi u zbulua vitin e kaluar se Hunter merrte pagesa nga kompanitë kineze në këmbim të dhënies së tyre akses tek babai i tij kur ai ishte nënkryetar, Shtëpia e Bardhë vendosi që identiteti i blerësve do të fshihet, një vendim që ngjalli edhe më shumë dyshime sepse nëse kishte ndonjë, pikëpyetje në lidhje me blerësit, ata nuk mund të hetoheshin.

“Çmimet për këto piktura – nga dikush pa formim zyrtar ose histori si artist – ngrenë pikëpyetje nëse arti po ofrohet për meritat e tij ose lidhjen e tij me Shtëpinë e Bardhë,” pohojnë Republikanët në letrën e tyre.

“Natyra e fshehur e blerësve të artit dhe çështja e vështirë e çmimit të artit e ka bërë atë një mjet të njohur për pastrimin e parave dhe aktivitete të tjera të paligjshme,” vunë në dukje ligjvënësit.

Nga ana tjetër, Frank Biden, vëllai i presidentit, reklamoi në një gazetë të madhe në Florida për firmën ligjore se ai është një këshilltar për përdorimin e farefisit të tij me Joe Biden. Reklama u botua në ditën e inaugurimit të Demokratit.

Valerie Biden Owens, motra e Joe, njoftoi se do të botonte një libër me kujtimet e saj me titull “Growing Up Biden: A Memoir”, i cili do të diskutojë jetën e saj me presidentin.

Në letrën e tyre, republikanët kërkojnë të gjithë dokumentacionin në lidhje me marrëdhëniet e biznesit të huaj të familjes Biden, çdo rast në të cilin emri Biden është përdorur në ndonjë investim, si dhe çfarë pengesash ka vendosur Shtëpia e Bardhë për të parandaluar që familja të përfitojë nga kryesia.

Gjatë përpjekjes së parë të Demokratëve për të fajësuar ish-Presidentin Donald Trump, në të cilën një nga akuzat ishte ‘abuzimi me pushtetin’, ata pretenduan se Trump i kërkoi presidentit të Ukrainës të hetojë Joe Biden për korrupsion kur ishte kandidat për Partinë Demokratike .

Sidoqoftë, në atë hetim, u rishfaq një video e Biden që dyshohet se abuzonte me fuqinë e tij.

Burimi: https://thebl.tv/us-news/

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

rreth autorit

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Translate »
error: Materiali eshte i mbrojtur !!