fbpx
Lajmet me te Klikuara

Protestuesit kundër Bllokimit: Sulmojnë Melburnin disa Orë pas Njoftimit të Daniel Andrews …

Read Time:3 Minute, 10 Second

Melburni ka parë “kaos” vetëm disa orë para se shteti të zhytej në bllokimin e tij të pestë ndërsa qindra protestues dolën në rrugë të zemëruar.

Banorët marshuan në CBD duke kërkuar fund të kufizimeve vetëm disa orë pasi kryeministri Daniel Andrews njoftoi se shteti do të hyjë në një bllokim të parakohshëm pesë-ditor nga mesnata.

“Ne duhet ta bëjmë këtë, përndryshe do të na shpëtojë dhe ne, siç e dimë më shumë se çdo pjesë tjetër e kombit tonë, ne nuk duam që kjo të largohet prej nesh dhe të mbyllet e mbyllur për muaj të tërë,” Z. Andrews tha

“Ne duam ta trajtojmë këtë me një veprim të shkurtër, të mprehtë, bllokues, vendimtar, duke mos pritur, duke mos gdhirë, tani është koha jonë.”

Aktualisht shteti ka 18 raste ndërsa të paktën 6500 banorë janë detyruar të izolohen si kontakte të ngushta. Departamenti i Shëndetësisë i shtetit njoftoi faqet e reja të ekspozimit brenda natës ndërsa protestuesit mbushën CBD-në e Melburnit për të kundërshtuar rregullat e reja të bllokimit rreth orës 19:00.

7 Gazetarja e lajmeve Estelle Griepink postoi pamje të protestuesve që brohorisnin “thes Dan Andrews” në shkallët e Stacionit të Rrugës Flinders ndërsa disa udhëtarë “kalonin duke tundur kokën”. Ata marshuan nga Stacioni i Rrugës Flinders në Shtëpinë e Parlamentit duke brohoritur “liri” të shoqëruar nga një prani e madhe policie.

“Ne kemi folur me shumë njerëz sot që thonë se janë të irrituar, por i kuptojnë që këto masa janë të nevojshme”, tha Griepink.

Një protestues në mediat sociale e përshkroi bllokimin si “abuzim të të drejtave të njeriut” dhe e quajti atë një “pjesëmarrje të madhe”, duke u mburrur se ka “disa mijë njerëz këtu”, duke pretenduar se ata janë “thjesht të rregullt çdo ditë njerëz që kanë mjaft.

“Unë kam miq të cilët janë vërtet të zhgënjyer dhe në prag të biznesit të tyre duke shkuar në një mënyrë vërtet të keqe.

“Siç qëndron për momentin, kaq shumë njerëz kanë humbur bizneset e tyre, shtëpitë e tyre, familjet e tyre janë shkatërruar.

“Ne paguajmë çmimin.”

Në më shumë pamje, një folës bërtet: «Këtu do të shkojmë përsëri. Edhe një herë, Daniel Andrews ka kërcyer në hijen e tij dhe ka hedhur jetën e miliona njerëzve në kaos sepse ai nuk ka besim në gjurmuesit e tij të kontaktit dhe as besim në sistemin tonë të kujdesit shëndetësor. Ky është shpjegimi i vetëm i mundshëm. ”

Policia e Victoria-s i tha news.com.au asnjë arrestim ose gjobitje nuk u dha dhe ata janë “akoma” për të identifikuar personin përgjegjës për ndezjen e një flakërimi.

“Kishte një protestë në Rrugën Flinders rreth orës 19:00 këtë mbrëmje,” tha një zëdhënës.

“Protestuesit mbajtën fjalime dhe marshuan drejt Parlamentit.

“Një flakërim ishte ndezur ndërsa grupi lëvizte nga Rruga Flinders në Parlament.

“Policia ende nuk ka identifikuar se kush ishte përgjegjës.

“Nuk kishte arrestime.”

Victorians do të lejohen të largohen nga shtëpia vetëm për disa arsye, me Z. Andrews duke mbrojtur vendimin e tij për të bllokuar shtetin, duke thënë se ata duhet të “shkojnë shumë” në mënyrë që të përmbajnë variantin shumë infektues Delta.

“Ju keni vetëm një mundësi për të shkuar vështirë dhe për të shkuar shpejt. Nëse prisni, nëse hezitoni, nëse dyshoni, atëherë gjithmonë do të shikoni prapa duke dashur të keni bërë më shumë ”, tha ai.

“Unë nuk jam i gatshëm të shmang një bllokim pesë-ditor tani vetëm për të gjetur veten në një bllokim pesë-javor ose pesë-mujor.

“Kjo është arsyeja pse ne jemi duke e marrë këtë vendim shumë të vështirë dhe pse unë e di se Viktorianët do, pavarësisht nga dhimbja dhe vështirësia e kësaj, të dinë dhe të kuptojnë se nuk ka asnjë mundësi.”

Burimi: https://www.news.com.au/

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

rreth autorit

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Translate »
error: Materiali eshte i mbrojtur !!