fbpx
Lajmet me te Klikuara

Kryetari i Dhomës së Teksasit Dade Phelan: Demokratët të kthejnë Pagën e tyre që i kushton Shtetit qindra Mijëra dollarë …

Read Time:1 Minute, 37 Second

Ditën e hënë më 12 Korrik 2021 të paktën 51 nga 67 House Demokratët e Teksasit u larguan nga shteti në Washington D.C me një aeroplan privat në përpjekje për të parandaluar një kuorum dhe për të bllokuar miratimin e një projekt-ligji të reformës së votimit.

Fill pas kesaj ngjarje ka ardhur reagimi i Kryetarit i Dhomës së Teksasit Dade Phelan, të Mërkurën, 14 Korrik, u tha ligjvënësve Demokratikë të Shtetit që u larguan në Uashington D.C dhe qëllimisht shmangën të bënin punën e tyre për të kthyer pagën e tyre që i kushton shtetit qindra mijëra dollarë.

“Demokratët e Teksasit aktualisht në Uashington vazhdojnë të mbledhin dietën e tyre legjislative prej 221 $ gjatë seancave të rregullta dhe të veçanta, e cila barazohet me qindra mijëra dollarë gjatë këtij sesioni të posaçëm,” tha Phelan në një deklaratë.

“Ata që me qëllim po mohojnë kuorumin duhet të kthejnë dietat e marra në Thesarin e Shtetit menjëherë,” shtoi ai.

Në një cicërimë të lëshuar më parë, folësi tha: “Ne presim kthimin e kolegëve tanë për të punuar për sigurimin e mësuesve në pension, mbrojtjen e fëmijëve të rritur, mbrojtjen e taksapaguesve dhe sigurimin e kriminelëve të rrezikshëm që nuk do i lejojme te dalin me kusht nga burgu.”

Në llogarine e tij ne Twitter Republikani Jared Patterson tregon se Demokratët e Dhomës së Shtetit po ju kushtojnë taksapaguesve 43,330 dollarë në ditë.

https://twitter.com/JaredLPatterson/status/1415346144322928641?s=20

Një nga nëntë demokratët e Senatit të shtetit besohet se ju eshtë bashkuar anëtarëve të Dhomës në kryeqytetin e vendit.

Si rezultat i ketij veprimi, Shtëpia e Teksasit nuk mund të kalonte projekt-ligjin e integritetit zgjedhor në seancën speciale të thirrur nga guvernatori Greg Abbott. Sidoqoftë, një kuorum u mbajt në Senat me 22 nga 31 anëtarët e tij të pranishëm, duke lejuar dhomën të kalojë projekt-ligjin paralel të Martën.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

rreth autorit

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Translate »
error: Materiali eshte i mbrojtur !!