fbpx
Lajmet me te Klikuara

Miliarderi Warren Buffett Parashikon që Katastrofa e Ardhshme do të jetë më e Keqe se CCP Virus …

Read Time:1 Minute, 47 Second

Njeriu më i pasur i Botës i cili renditet i shtati nga Pasuria parashikon një katastrofë të re që do të jetë shumë më e keqe se sëmundja vdekjeprurëse virus.

Warren Buffett ka një parashikim shumë të tmerrshme dhe afatshkurtër. Miliarderi mendon se katastrofa tjetër do të jetë aq e rëndë, saqë bota, e cila ende po lufton me Virusin e Partisë Komuniste Kineze (CCP), do të kapet plotësisht jashtë rojes.

“Ne e dimë se ekziston një kërcënim bërthamor, kimiko, biologjik dhe tani kibernetike – secili prej tyre ka mundësira të tmerrshme”, tha ai sipas San Antonio Express-News. “Nuk duket se është diçka me të cilën shoqëria është plotësisht e përgatitur të merret me të.”

Themeluesi i Forumit Ekonomik Botëror (WEF) Klaus Schwab e mbështet këtë pikëpamje, duke thënë se paralajmërimet e sulmeve kibernetike po bëhen gjithnjë e më të zakonshme.

“Ne të gjithë e dimë – por ende i kushtojmë vëmendje e cila ështe e pamjaftueshme – skenarit të frikshëm të një sulmi gjithëpërfshirës kibernetik,” tha ai sipas Life Site News. “[Kjo] do të sillte një ndalim të plotë të furnizimit me energji elektrike, transportit, shërbimeve spitalore dhe shoqërisë sonë në tërësi.”

Kjo krahasohet me një sulm të madh kibernetik, ndikimi i virusit CCP është në të vërtetë një shqetësim i vogël sipas Schwab.

Investitori legjendar 90-vjeçar beson se mësimi më i rëndësishëm që ai mësoi nga pandemia është se bota është e papërgatitur për krizat emergjente.

“Mësova se njerëzit nuk dinë aq sa mendojnë ata,” tha Buffett sipas Life Site News. “Ajo që mësohet më shumë është se pandemia mund të shihet duke ardhur dhe se kjo nuk është më e keqja që mund të imagjinohet.”

Buffett sugjeroi që kjo mungesë e përgatitjes është një e metë në logjikën themelore njerëzore.

“Shoqëria e ka të vështirë të përgatitet për situata të largëta, të cilat janë të mundshme dhe do të ndodhin herët a vonë,” tha ai sipas gazetës.

Virusi CCP tashmë ka vrarë më shumë se 623,000 njerëz në Shtetet e Bashkuara, dhe shumë vende janë ende duke u ndeshur me variante të reja ndërsa shpërndajnë vaksinat.

Burimi: https://thebl.tv/us-news/

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

rreth autorit

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Translate »
error: Materiali eshte i mbrojtur !!