fbpx
Lajmet me te Klikuara

YouTube fshin videon CPAC të Trump,duke kufizuar lejen e ngarkimit të ACU …

Read Time:2 Minute, 20 Second

Youtube kohët e fundit ka hequr një video nga Unioni Konservator Amerikan (ACU) në të cilën Presidenti Donald Trump njoftoi se do të ngrinte një padi kundër Big Tech.

Në një fjalim në Konferencën e Veprimit Politik Konservator të organizuar nga ACU, presidenti i 45-të bëri të qartë të Enjten, 8 Korrik, se padia e tij e veprimit në klasë ka për qëllim të detyrojë Big Tech të ndalojë censurimin e popullit Amerikan, duke dhënë disa baza për çështjen mes shqetësimet se procesi gjyqësor do të ishte “i vdekur pas mbërritjes”.

Megjithatë, YouTube ka “lëshuar një grevë kundër” ACU dhe “ndaloi organizatën të postonte për një javë”, sipas një deklarate me email.

“Si rezultat, YouTube ka parandaluar ACU të ndajë përmbajtje nga CPAC 2021 Pjesa 2 në Dallas, Texas, duke përfshirë fjalimin e Presidentit Donald Trump të Dielën, 11 Korrik,” tha deklarata.

Heqja erdhi dy ditë pasi video ishte ngarkuar. Duke shpjeguar veprimin, YouTube tha që videoja përmbante “keqinformim mjekësor” të pretenduar në lidhje me COVID-19 që shkelte termat dhe kushtet e saj.

YouTube nuk theksoi saktësisht se si videoja “shkeli” politikat e saj.

“Eshtë e qartë se YouTube censuroi CPAC sepse ne qëndruam me Presidentin Donald Trump në procesin gjyqësor të tij kundër Big Tech,” tha Kryetari i ACU Matt Schlapp në një deklaratë.

“Ky është edhe një shembull tjetër i përmbajtjes së censurimit të Big Tech me të cilën ata nuk pajtohen në mënyrë që të promovojnë pozicionet politike që favorizojnë,” vazhdoi ai.

“Paragjykimet politike të Google ndikojnë shumë në përkufizimet e YouTube për” keqinformim “dhe që besimet politike të drejtuesve të Google marrin përparësi mbi të drejtat e fjalës së lirë të përdoruesve të Google,” deklaroi ACU.

ACU gjithashtu tha se censura erdhi ndërsa ish-presidenti Trump po shpallte efikasitetin e hidroksiklorokinës në trajtimin e hershëm COVID-19 edhe pse pretendimet e tij “mbështeten nga kërkime të shëndosha mjekësore të kryera nga autoritetet lokale të shëndetit”.

“Heqja nga YouTube e përmbajtjes sonë dhe ndalimi një javor që ata vendosën në llogarinë tonë nuk ka asnjë lidhje me in keqinformimin mjekësor ‘dhe gjithçka ka të bëjë me shtypjen e përmbajtjes në lidhje me padinë e veprimit në klasë,” deklaroi grupi.

Në një artikull të botuar në Wall Street Journal, Trump sqaroi pse po padisim Facebook, Twitter dhe YouTube, një ditë pasi Trump njoftoi padinë për veprim kundër gjigandëve të teknologjisë ata vepruan.

Sipas presidentit ky eshte një nga kërcënimet më të mëdha për demokracinë sot është një grup i fuqishëm i korporatave Big Tech që janë bashkuar me qeverinë për të censuruar fjalën e lirë në Shtetet e Bashkuara.

“Kjo nuk është vetëm e gabuar por është antikushtetuese,” shkroi ai, duke shtuar se procesi gjyqësor do të ndihmonte në rivendosjen e fjalës së lirë për veten dhe çdo amerikan.

Burimi: https://thebl.tv/

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

rreth autorit

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Translate »
error: Materiali eshte i mbrojtur !!