fbpx
Lajmet me te Klikuara

Itali – Varianti Delta: Vaksinat që i rezistojnë Mutacionit EPSILON. Siç parashikohet nga Bolgan dhe Natyra …

Read Time:4 Minute, 36 Second

Nga Fabio Giuseppe Carlo Carisio

“Ka shumë të ngjarë të jetë e nevojshme të keni një dozë të tretë të vaksinës anti-Covid, një përforcues që ndoshta do të ‘modifikohet’ për të mbuluar variantet.” Kjo u njoftua nga Ministri i Shëndetësisë Italiane, Roberto Speranza, në fund të majit, duke shpjeguar se për këtë arsye duhet të “kalojmë nga një fazë e jashtëzakonshme në një fazë të zakonshme dhe unë mendoj se kjo ordinancë e re mund t’i besohet rrjetit tonë të jashtëzakonshëm të përgjithshëm praktikues “.

Qëllimi i imunitetit të tufave në shtator është zhdukur në mënyrë efektive pas kësaj deklarate. Motivimi i vetëm i fuqishëm në mbështetje të D.L. 41-2021 i cili imponoi detyrimin e vaksinimit mbi profesionistët e shëndetit duke vendosur shëndetin publik si një përparësi mbi lirinë e tyre të zgjedhjes terapeutike të parashikuar në Kushtetutën Italiane, megjithëse ka qindra mijëra reagime anësore, madje shume serioze dhe vdekjeprurëse, të shkaktuara nga vaksinat eksperimentale.

Republika mbron shëndetin si një e drejtë themelore e individit dhe interesin e komunitetit dhe garanton kujdes mjekësor falas për të varfërit. Askush nuk mund të jetë i detyruar të marrë një trajtim të veçantë shëndetësor përveç me ligj. Ligji nuk mund të shkelë në asnjë rrethanë kufijtë e vendosur nga respekti për personin njerëzor “, thotë neni 32. Mbi këtë bazë të ligjit, 300 punonjës shëndetësorë Lombardë kanë apeluar në TAR kundër vaksinimit të detyrueshëm.

Varianti që neutralizon antitrupat.

Fillimi i varianteve Delta (Indian) dhe Epsilon (Kalifornian, aktualisht jo shumë i zakonshëm në Evropë) i zhvilluar nga Covid-19 në mutacionet e tij po rrit tashmë spektrin e një administrimi të tretë po aq sa atë të një vaksinimi vjetor përforcues.

“Efektiviteti i vaksinave Moderna dhe Pfizer në lidhje me versionin” California “të SARS-CoV-2, i quajtur Epsilon, ulet me 50-70%. Mutacioni i koronavirusit Epsilon i gjetur në Kaliforni ka mësuar të anashkalojë antitrupat. Hulumtimi nga shkencëtarët nga Universiteti i Uashingtonit dhe laboratori i Bioteknologjisë Vir u botua në revistën Science”, raportoi rrjeti Sputnik.

“Ekspertët kanë gjetur tre mutacione në llojin e ri të virusit SARS-CoV-2 në rajone kritike të proteinës spike, të cilën virusi përdor për t’u lidhur me enzimën 2-konvertuese të angiotenzinës (ACE2) në sipërfaqen e qelizës. Një nga këto ndryshime përfshinte zonën e lidhjes së receptorit të “harpoon” të koronavirusit ».

“Dy mutacionet e tjera rimodeluan disa nga proteina spike. Falë këtyre metamorfozave, koronavirusi ka “mësuar” të neutralizojë antitrupat monoklonalë që formohen pasi janë imunizuar me vaksinat Pfizer dhe Moderna. Mutacionet në llojin e ri Epsilon anashkalojnë antitrupat natyrorë që formohen te njerëzit pasi janë infektuar me një koronavirus, thonë shkencëtarët.

Alarmi vjen pasi rritja e variantit Delta në Itali dhe në të gjithë botën po shkakton rritjen e infeksioneve edhe pse, siç pretendohet nga Profesor Francesco Vaia, drejtor i Institutit Spallanzani në Romë, ka shumë pak simptoma. Jo vetëm që e ka bërë qëllimin e imunitetit të tufave një utopi por tashmë e ka shtyrë Pfizer të kërkojë autorizim për një dozë të tretë.

Kjo kërkesë u refuzua gjithashtu nga Administrata e Ushqimit dhe Barnave në SHBA dhe nga EMA (Agjencia Evropiane e Barnave) në Bashkimin Evropian, me siguri se e dinte mirë që kjo strategji mund të krijonte edhe më shumë kaos midis atyre grupeve të popullatave skeptike për vaksinat.

Ndërsa kjo ndodh një ditë pas rishikimit të paketave të vaksinave Pfizer dhe Moderna me përfshirjen e rrezikut të rasteve të rralla, fatkeqësisht edhe fatale, të miokarditit dhe perikarditit. Dhe disa ditë pas publikimit të të dhënave të azhurnuara që nga 3 korriku nga platforma e farmakovigjilencës EudraVigilance mbi reagimet anësore në vendet e BE-së që kanë regjistruar më shumë se 17,000 vdekje pas një ose dy dozave të katër vaksinave të autorizuara nga EMA.

Vaksinat e infektuara dhe të vdekurit nga kovidi?

Në Itali, rasti i katër infermierëve, të gjithë që shërbejnë në spitalin e Gela, në provincën e Caltanissetta, ka shkaktuar një ndjesi, ishte pozitive për kovid, pavarësisht se tashmë ishte administruar doza e dytë e vaksinës muajt e fundit. Të katërt kanë simptoma të gripit të lehtë dhe tani sindikatat Nursind dhe Uil Fpl po kërkojnë të fillojnë një kontroll të punëtorëve për të matur nivelin e antitrupave.

“Eshtë paradoksale që edhe sot punonjësit shëndetësorë e gjejnë veten përsëri përballë urgjencës në një urgjencë: por infektimi duket i tepërt” thonë sekretarët e sindikatës së spitalit Domenico Corfù dhe Giuseppe Di Fede. Sipas sindikatave, fushata e vaksinimit filloi në spital më 31 dhjetor të fundit dhe thirrjet u bënë më 23 janar “kështu që tani është e përshtatshme të kontrollohet përgjigja e sistemit imunitar të punonjësve shëndetësorë. Eshtë thelbësore të kryhet një depistim për ata që janë tashmë të vaksinuar, të cilët punojnë në pavijone me pacientë të sëmure rende – thonë ata – dhe që mund të bëhen vetë pa dashje një mjet ngjitjeje kur infektohen edhe nëse i nënshtrohen tashmë dozës së dytë “.

Në Izrael, siç raportohet nga Maurizio Blondet në blogun e tij, një student i vaksinuar infekton 83 shokë klase në një shkollë të mesme në Tel Aviv. Ai, nga ana tjetër, kishte marrë sëmundjen nga një prind i cili gjithashtu ishte vaksinuar, dhe ky prind e kishte kontraktuar atë nga një person i vaksinuar njësoj. Mikael Dolsten, drejtori shkencor i Pfizer, tha se çështjet kritike që Izraeli po përjeton me infeksionet e reja do të vijnë për shkak të infeksioneve tek njerëzit e vaksinuar në Janar ose Shkurt. “Ndoshta ekziston një rrezik i ri-infektimit, sepse antitrupat, siç pritet, zvogëlohen”, raporton Il Giornale.

Burimi: inchiesta di Gospa News

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

rreth autorit

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Translate »
error: Materiali eshte i mbrojtur !!