fbpx
Lajmet me te Klikuara

Rona Forever: Miratimi i kërkimit të Pfizer për dozën e tretë të vaksinave Coronavirus./ “Çdo vit, ju duhet të Shkoni për të Marrë vaksinën tuaj të gripit”

Read Time:2 Minute, 36 Second

Pfizer është gati të kërkojë autorizimin e SH.B.A.-së për një dozë të tretë të vaksinës së saj të koronavirusit, duke përshkruar të enjten një goditje plotësuese brenda 12 muajsh mund të rrisë në mënyrë dramatike imunitetin dhe të kundërshtojë çdo mutant të virusit.

Dr. Mikael Dolsten i Pfizer i tha Associated Press të dhëna të hershme nga studimi përforcues i kompanisë sugjerojnë që nivelet e antitrupave të njerëzve rriten 5-10 herë pas një doze të tretë, krahasuar me dozën e tyre të dytë muaj më parë.

Në prill, Pfizer nënshkroi plane për të kërkuar nga Administrata e Ushqimit dhe Barnave (FDA) për autorizimin urgjent të një doze të tretë, siç raportoi Breitbart News.

“Ne besojmë se doza e tretë do të rrisë përgjigjen e antitrupave 10 deri në 20 herë”, tha CEO i Pfizer Albert Bourla në atë kohë, duke e krahasuar atë me goditjen vjetore të gripit.

“Çdo vit, ju duhet të shkoni për të marrë vaksinën tuaj të gripit”, tha Bourla. “Do të jetë e njëjta gjë me COVID. Pas një viti, do të duhet të shkosh dhe të marrësh videon tënde vjetore që Covid të mbrohet “.

Dr. Anthony Fauci tashmë ka paraparë mundësinë e regjistrimeve përforcuese të koronavirusit, duke u shpjeguar njerëzve “shumë mirë mund të duhet të marrin fotografi përforcuese për të mbajtur nivelin e mbrojtjes.”

Por autorizimi i FDA do të ishte vetëm një hap i parë – nuk do të nënkuptojë automatikisht amerikanët që u ofrohen nxitës, paralajmëroi Dr. William Schaffner, një ekspert i vaksinave në Qendrën Mjekësore të Universitetit Vanderbilt.

Ai i tha AP autoritetet e shëndetit publik do të duhet të vendosin nëse janë vërtet të nevojshëm, veçanërisht pasi miliona njerëz nuk kanë mbrojtje.

“Vaksinat u krijuan për të na mbajtur jashtë spitalit” dhe vazhdojnë ta bëjnë këtë pavarësisht variantit më ngjitës të deltës, tha ai. Dhënia e një doze tjetër do të ishte “një përpjekje e madhe, ndërsa ne për momentin po përpiqemi t’u japim njerëzve dozën e parë”.

Disa orë pas njoftimit të Pfizer, zyrtarët shëndetësorë amerikanë lëshuan një deklaratë duke thënë se amerikanët plotësisht të vaksinuar nuk kanë nevojë ende për një përforcues.

Agjencitë shëndetësore amerikane “janë të angazhuara në një proces rigoroz të bazuar në shkencë për të shqyrtuar nëse ose kur një nxitës mund të jetë i nevojshëm”, thanë FDA dhe Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve në një deklaratë të përbashkët.

Kjo punë do të përfshijë të dhëna nga kompanitë e ilaçeve, “por nuk mbështetet vetëm në ato të dhëna”, dhe çdo vendim mbi goditjet përforcuese do të ndodhte vetëm kur “shkenca demonstron se ato janë të nevojshme”, thanë agjencitë.

Aktualisht vetëm rreth 48 përqind e popullsisë amerikane është plotësisht e vaksinuar – dhe disa pjesë të vendit kanë nivele shumë më të ulta të imunizimit, vende ku varianti delta po rritet.

Associated Press kontribuoi në këtë histori.

Burimi: https://www.breitbart.com/health/2021/07/09/rona-forever-pfizer-seeking-approval-for-3rd-coronavirus-vaccine-dose/?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed%3A+breitbart+%28Breitbart+News%29

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

rreth autorit

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Translate »
error: Materiali eshte i mbrojtur !!