fbpx
Lajmet me te Klikuara

Qarku i Pensilvanisë emëron Prokurorin për Gabimet e Makinës së Votimit : Demokratët në hall.(VIDEO)

Read Time:2 Minute, 59 Second

Shumë lajme elektorale po vijnë nga Pensilvania dhe keto janë lajme të këqija për demokratët.

Luzerne County, Pennsylvania është duke emëruar një prokuror për të hetuar një “gabim të makinës së votimit” që i bëri që fletët e Republikanëve të mos shfaqeshinn.

Këshilli prej 11 anëtarësh në qarkun Luzerne votuan për të hetuar gabimin e çuditshëm të makinës së votimit, i cili ndodhi në zgjedhjet më 18 maj.

“Qarku DA Sam Sanguedolce nuk ishte i pranishëm, por tha të martën mbrëma se Zyra e tij do të hetojë çdo akuzë për sjellje të mundshme kriminale në lidhje me zgjedhjet e majit,” njoftoi Times Leader.

“Ai tha se paraardhësi i tij, Stefanie Salavantis, krijoi një Task Forcë të Mashtrimit Zgjedhor që mbetet e paprekur dhe do të shqyrtojë gjithçka që do dërgohet në zyrë,” shtoi raporti.

“Pa pasur integritet në zgjedhjet tona, publiku nuk mund t’i besojë pjesës tjetër të procesit tonë demokratik,” tha Sanguedolce.

Dominion Voting Systems po fajëson “gabimin njerëzor” pasi makineritë në një qark të Pensilvanisë nuk arritën të shfaqnin votat e Republikanëve.

Pas një takimi special dy-orësh të mbajtur nga bordi zgjedhor vullnetar i Luzerne County, Nicole Nollette, nënkryetarja ekzekutive e operacioneve në Dominion, njoftoi përfundimin e tyre se ishte thjesht një “gabim njerëzor”, sipas Times Leader.

“Dominion do te pendohet thellë për konfuzionin që shkaktoi ky gabim,” tha Nollette.

“Shkrimi i gabuar i votave kishte ndikime minimale në administratën aktuale në zgjedhje dhe nuk kishte ndikim në rezultatet dhe numërimin,” shtoi Nollette.

Sidoqoftë, kjo kundërshton Drejtorin e Zgjedhjeve Bob Morgan, i cili tha javën e kaluar qe ishte një “gabim kodimi” nga brenda i Dominionit i cili shkaktoi fatkeqësi gjatë zgjedhjeve vendore të martën e kaluar.

Bordi i Zgjedhjeve në Qarkun Luzerne tha se çdo votë u numërua saktë, sipas daljes lokale Fox 56.

Votuesit e Qarkut Luzerne panë një fletë votimi të etiketuar vetëm për zgjedhjet paraprake Demokratike në ekranin e parë, duke i çuar Ata në konfuzion.

Fletëvotimet duhej të shfaqeshin si te Republikaneve kur shtypeshin, edhe pse dukeshin sikur ishin te Demokrateve në ekran.

Autoriteti zgjedhor u dha votuesve të GOP të paraqesin një votim provizor ose emergjent.

“Askush nuk e bëri atë qëllimisht,” tha Morgan. “Në momentin që e kuptuam se cili ishte ndikimi, ne menjëherë u përpoqëm të këshillonim publikun dhe është dëshira jonë që kurrë të mos ndodhë më.”

Afati kohor është gjithashtu i rëndësishëm për tu ndjekur.

Më 18 maj, Morgan i tha faqes zyrtare të PA se nuk kishte “asnjë provë të ndonjë prej këtij problemi në fletëvotimet postare, të cilat ishin prodhuar nga ajo dosje. Ne jemi ende duke punuar me Dominion për të marrë një shpjegim se si ka ndodhur ky gabim i kodimit. Ata ishin të befasuar për këtë si ne. ”

Pastaj, disa ditë më vonë, Dominion lëshoi ​​një deklaratë që pretendonte se ishte një “gabim në ekranin e votimit”.

“Drejtori i Zgjedhjeve të Qarkut Luzerne ka konfirmuar se ekziston një gabim i ekranit të votimit që kufizohet në trurin e ekranit dhe shikimit të makinës dhe se të gjitha fletët e votimit po shtypen në mënyrë korrekte me logon Republikane. Ndërsa qarku ka siguruar publikun që voton, të gjitha fletët e votimit do të numërohen saktë. Na vjen keq për çdo konfuzion që ka shkaktuar kjo, ”shkroi kompania.

Kjo bëri që drejtuesit në qark të thërrisnin një palë të tretë për të kryer një kontroll mjeko-ligjor.

“Këtyre makinerive u ka humbur – besueshmëria e tyre ” tha anëtari i Bordit Zgjedhor Missy Thomas të hënën.

“Sistemi është i kompromentuar.”

Burimi: https://conservativebrief.com/

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

rreth autorit

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Translate »
error: Materiali eshte i mbrojtur !!