fbpx
Lajmet me te Klikuara

Më shumë se 170 ligjvënës i kërkojnë Joe Biden të mos Financojë Abortin me Paratë e Taksapaguesve Amerikanë…

Read Time:3 Minute, 8 Second

Më shumë se 170 ligjvënës amerikanë po kërkojnë që buxheti i vitit 2022 të parandalojë që paratë e taksapaguesve të përdoren për të financuar abortin, në një letër drejtuar presidentit, Joe Biden ata shkruajne.

Të gjithë presidentët që nga viti 1977 mbështetën ndryshimin historik Hyde, i cili parandalon të përdoren dollarët e taksave për përfundimin e jetës të foshnjave të palindura, buxheti i paraqitur nga administrata e Biden eliminon këtë dispozitë, sipas Townhall më 6 korrik.

“Eshtë një fyerje për shumicën e amerikanëve që nuk duan dollarët e tyre të taksave të financojnë abortin sipas kërkesës që rezulton në vdekjen e fëmijëve në barkun e Nenes”, thuhet në nje letër nga ligjvënësit.

Ata shtojnë, “Çelësi i jetëgjatësisë katër dekada e gjysmë të Hyde Amendamentit është se qëllimi i tij është i qartë dhe i papërgjegjshëm: ai ndalon përdorimin e fondeve federale për aborte (vetem me përjashtime)”.

Ndalimi jepet “mbi bazën e një numri të madh të taksapaguesve që kundërshtojnë abortin mbi baza morale ose fetare dhe, për këtë arsye, është e pandërgjegjshme t’i detyrosh ata të paguajnë për abortet duke përdorur dollarët e tyre të taksave për këte qëllim”.

Prandaj, ata rekomandojnë, “Kongresi duhet të rezistojë duke ndjekur Presidentin Biden në këtë rrugë dhe në vend të kësaj duhet të ruajë gjuhën e Amendamentit Hyde që kalon përfundimisht në buxhet.”

Rep Glenn Grotham (R-Wis), njoftoi nënshkrimin e letrës dërguar Biden, përmes një prej cicërimeve të tij.

“Unë dhe mbi 170 kolegë të mi i dërguam këtë letër @POTUS duke ju kërkuar që të mbrojnë ndryshimin bipartizan të Hyde dhe të mbështetej nga shumica e amerikanëve që kundërshtojnë abortet e financuara nga taksapaguesit. https://bit.ly/3jB3YPY ”, ka shkruar ai.

Biden mbështeti Amendamentin e Hyde për katër dekada, por u përkul para presionit nga majtistët ekstremë të abortit pasi njoftoi ofertën e tij presidenciale dhe tha se ai nuk e mbështeste më masën.

Ligjvënësit, përfshirë Rep. Jim Banks (R-Ind), Kevin McCarthy (R-Calif), Steve Chabot (R-Ohio) dhe Rep. Elise Stefanik (RN.Y.), i kujtojnë Biden premtimin që ai beri gjatë inaugurimi i tij.

“Në fjalën tuaj të inaugurimit, ju thatë se” ëndrra e drejtësisë për të gjithë nuk do të shtyhet më. “Z. President, ëndrra e ‘drejtësisë për të gjithë’ nuk mund të arrihet nëse vdekja e një segmenti të tërë të shoqërisë, foshnjave të palindura është injoruar ligjërisht. “

Biden është kritikuar ashpër për qëndrimin e tij abortionist, nga katolikët në përgjithësi dhe një nga kritikët e tij është Lila Rose, themeluese dhe presidente e Live Action, një organizatë amerikane pro jetës.

“Ju nuk mund të thoni se jeni një katolik praktikues dhe të mbështesni vrasjen e fëmijëve në bark. Të bësh një gjë të tillë është mizore dhe e neveritshme. Dhe nuk mund të thuash që ‘nuk e dinit’ kur besimi juaj dhe ligji themelor moral ju thotë me zë të lartë dhe të qartë, ‘Ju nuk do të vrisni’ ”, shkruajti Rose.

Nga ana e tij, Kardinali Raymond Burke tha se Biden nuk duhet të marrë kungimin dhe se ai nuk ishte një katolik “në gjendje të mirë psikologjike”.

“Kjo nuk është një deklaratë politike, unë nuk kam ndërmend të përfshihem në rekomandimin e ndonjë kandidati për zyrë, por thjesht të deklaroj se një katolik nuk mund të mbështesë abortin në asnjë formë sepse është një nga mëkatet më të rënda kundër jetës njerëzore, dhe gjithmonë është konsideruar thelbësisht e keqe dhe prandaj të mbështesësh kete veprim në çdo mënyrë është një mëkat vdekjeprurës “, theksoi Kardinali Burke.

Më pas, Konferenca e Peshkopëve Katolikë të Shteteve të Bashkuara (USCCB) miratoi një propozim për të hartuar një deklaratë që mund të mohojë bashkimin me politikanë të profilit të lartë të abortit.

Burimi: https://thebl.tv/us-news/

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

rreth autorit

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Translate »
error: Materiali eshte i mbrojtur !!