fbpx
Lajmet me te Klikuara

CDC: Variant Delta Versioni më Dominant në SHBA …

Read Time:2 Minute, 5 Second

Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve të Mërkurën thanë se varianti delta është bërë versioni dominant i koronavirusit të ri në SHBA dhe përbën më shumë se gjysmën e të gjithë infeksioneve të reja në vend.

Varianti, i cili u gjet për herë të parë në Indi dhe tani është në të paktën 104 vende, përfaqësonte 51.7 përqind të rasteve të reja COVID-19 në SH.B.A. gjatë dy javëve që përfundojnë më 3 Korrik, sipas agjencisë.

Prevalenca e saj në vend është dyfishuar rreth çdo dy javë – Dr. Anthony Fauci dy javë më parë tha se varianti përbënte rreth 20 përqind të të gjitha rasteve të reja në vend.

Presidenti Joe Biden të Martën u bëri thirrje Amerikanëve që të vaksinohen, duke përmendur shqetësimet në lidhje me variantin delta.

“Punon. Është falas. Dhe kurrë nuk ka qenë më e lehtë dhe kurrë nuk ka qenë më e rëndësishme, ”tha ai. “Bëjeni tani – për veten dhe njerëzit që ju interesojnë, për lagjen tuaj, për vendin tuaj. Tingëllon i butë, por është një gjë patriotike për t’u bërë ”.

Më shumë se 182 milion njerëz në SH.B.A. kanë marrë të paktën një dozë të vaksinës COVID-19 dhe më shumë se 157 milion janë vaksinuar plotësisht, sipas CDC.

Qarqet me norma më të ulëta të vaksinimit kanë filluar të kenë “thumba relativisht të mëdha” nga varianti delta, tha Dr. Ashish Jha, dekani i Shkollës së Shëndetit Publik të Universitetit Brown, për CNN.

“Ne e kemi parë këtë në Arkansas, Misuri, Wyoming … këto janë vendet ku do të shohim më shumë shtrime në spital dhe vdekje, për fat të keq. Sa herë që keni shpërthime të mëdha, ajo bëhet një terren shumëzimi për më shumë variante, “shtoi Jha.

Akoma, SH.B.A. ka pasur mesatare më pak se 15,000 raste të reja në ditë për gati një muaj, sipas hartës ndjekëse të New York Times.

Organizata Botërore e Shëndetësisë në fund të Qershorit u bëri thirrje njerëzve të vaksinuar plotësisht që të vazhdojnë të mbajnë maska ​​dhe të marrin masa të tjera paraprake, megjithëse CDC nuk ka lëshuar udhëzime të ngjashme. Një zëdhënës i CDC-së në atë kohë i tha Times se kjo nuk do të ndryshonte.

Rritja e varianteve të reja “e bën edhe më urgjente që të përdorim të gjitha mjetet që kemi në dispozicion”, tha Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, drejtori i përgjithshëm i W.H.O., në një konferencë për shtyp muajin e kaluar.

Burimi: https://www.newsmax.com/

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

rreth autorit

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Translate »
error: Materiali eshte i mbrojtur !!