fbpx
Lajmet me te Klikuara

Presidenti Trump dëshiron që Shtetet e lëkundura të Reformojnë Procesin Zgjedhor ose përndryshe Demokratët “radikalë” do t’i “vjedhin përsëri”…

Read Time:1 Minute, 57 Second


Presidenti Trump u ka bër thirrje disa shteteve të fusnin reformat e sigurisë në zgjedhje, veçanërisht kur besim eshtë i dobët tek publikut në sistemet e votimit.

“Reforma zgjedhore duhet të ndodhë në shume shtetet qe te mos te ndodh si ne Pennsylvania, Michigan, Georgia, Wisconsin dhe Arizona ku votuesit kanë humbur besimin në procesin e tyre zgjedhor,” tha Donald Trump në një deklaratë të Komitetit të Veprimit Politik të Save America.

Presidenti Trump është shumë i shqetësuar për dhjetëra mijëra vota të votuesve vdekur të cilët votuan duke pohuar se u pranuan në zgjedhjet presidenciale më 3 nëntor.

“Sekretari i Shtetit në Pensilvani Veronica Degraffenreid lejoi 21,000 votues të vdekur (njerëz të vdekur) të qëndrojnë në listat e votuesve për zgjedhjet presidenciale të vitit 2020 – një turp i plotë!” tha ai.

Trump ende nuk e ka pranuar humbjen ndaj rivalit demokrat – Presidentit në detyre Biden dhe pohon se zgjedhjet presidenciale të nëntorit ishin te manipuluar dhe te vjedhura përmes mashtrimit masiv zgjedhor.

Ligjvënësit Republikanë në shumë shtete kanë miratuar tashmë një valë të ligjeve të reja të votimit pas zgjedhjeve të fundit. Përveç kësaj, ata premtojnë që projektligji i tyre federal për të drejtat e votës do ta bëjë edhe më të vështirë për njerëzit qe të votojnë në mënyrë të paligjshme.

Asambleja e Përgjithshme e kontrolluar nga GOP e Gjeorgjisë më parë miratoi legjislacionin e reformës zgjedhore në Mars që kufizon mungesën dhe votimin me postë. Projekt-ligji i Senatit 202 kufizon kutitë e hedhjes, ndryshon orët e hershme të votimit dhe kërkon që votuesit të identifikohen për fletët e votimit që mungojnë.

Presidenti Trump beson se shumë ligjvënës republikanë nuk duhet të jenë të vetëkënaqur por duhet të vazhdojnë të luftojnë për zgjedhje të drejta dhe të lira.

Trump shpreson që më shumë juridiksione të mund të miratojnë reformat e tyre përkatëse përpara zgjedhjeve të ardhshme. Përndryshe, demokratët me prirje të majtë ekstreme mund të përdorin mjete të papërgatitura për të fituar dy zgjedhjet e ardhshme.

“Republikanët në legjislaturat e shtetit duhet të jenë të zgjuar, të bëhen të ashpër dhe të kalojnë reformën e vërtetë zgjedhore në mënyrë që të luftojnë kundër këtyre demokratëve të majtë radikalë,” tha ai. “Nëse nuk e bëjnë këtë, atehere (Demokratët) do ti vjedhin përsëri zgjedhjet në 2022 dhe ne 2024 dhe do të shkatërrojnë më tej vendin tonë.”

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

rreth autorit

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Translate »
error: Materiali eshte i mbrojtur !!