fbpx
Lajmet me te Klikuara

Ekzekutohet në Rezidencën e tij Private,Presidenti i Haitit Jovenel Moise .(VIDEO)

Presidenti i Haitit Jovenel Moïse është vrarë në një sulm në rezidencën e tij private, sipas një deklarate nga Kryeministri i përkohshëm Claude Joseph.

Z. Joseph tha se vendbanimi i presidentit në Port-au-Prince u sulmua nga njerëz të armatosur të paidentifikuar në 01:00 me kohën lokale (05:00 GMT).

Zonja e Parë u raportua gjithashtu e plagosur në sulm.

Z. Joseph tha se “të gjitha masat ishin marrë për të garantuar vazhdimësinë e shtetit”.

Jovenel Moïse, 53 vjeç, ishte në pushtet që nga Shkurti 2017, pasi paraardhësi i tij në zyrë, Michel Martelly u largua nga posti.

Presidenca e Z. Moise ishte e vështirë pasi ai u përball me akuza për korrupsion dhe u sfidua nga valët e protestave shpesh të dhunshme anti-qeveritare.

Burimi: https://www.faxweb.al/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Previous post Suramin: Një frenues i fuqishëm i Transkriptazës të Kundërt të Viruseve të Tumorit ARN …
Next post Europë & BE
error: Materiali eshte i mbrojtur !!