fbpx
Lajmet me te Klikuara

Angli: Pasi merr Dozën e dytë të Vaksinës AstraZeneca – Gruaja humbet aftësinë për të folur …

Read Time:4 Minute, 33 Second

Një grua 43-vjeçare në Britaninë e Madhe mbeti e paaftë të flasë pasi mori dozën e dytë të vaksinës AstraZeneca Wuhan koronavirus (COVID-19). Artistja Sofia Gomes beson se vaksina bëri që ajo të pësojë një “reaksion të rëndë alergjik” pasi bëri vaksinën më 19 maj. Para dozës së dytë, ajo tregon se përjetoi dhimbje në këmbë dhe ethe pas dozës së saj të parë të vaksinës AstraZeneca marsin e kaluar.

Artistja që banonte në qytetin Wisbech në Cambridgeshire shkruajti se ajo nuk kishte asnjë problem themelor shëndetësor para inokulimit të saj. Partneri i saj Victor Plowman tregon se si artistja humbi fjalën e saj. Në mbrëmjen e 19 majit pas vaksinimit të saj, ajo filloi të shtrëngonte bajamet dhe fytin e saj – dhe vetëm mund t’i pëshpëriste atij. “Ne menduam se ajo kishte një reaksion alergjik, kështu që unë thirra një ambulancë dhe e cova në spital.”

Gomes u shtrua më pas në Norfolk’s Queen Elizabeth Hospital King’s Lynn. Por mjekët që e vëzhguan atë – përfshirë disa specialistë – mbetën “të hutuar” dhe nuk munden ta shpjegonin dot gjendjen e saj. Edhe skanimet e kryera në fytin e saj nuk gjetën asgjë të gabuar. Sidoqoftë, Gomes këmbënguli se vaksina mund të ketë bërë që ajo të humbasë aftësinë për të folur.

Ajo qëndroi në spital për një javë dhe iu tha se zëri i saj do të kthehej. Gomes është duke pritur për terapin përmes Shërbimit Shëndetësor Kombëtar.

Ploughman tha që Gomes ishte i “zhgënjyer dhe qante” për shkak të humbjes të zërit te gruas. “Ajo tani nuk flet por i shkruan ato që donte t’i shprehte me ze në një copë letër, dhe nganjëherë ajo do të tregojë ose gjestojë diçka për të treguar atë që dëshiron. Por kjo qenë vërtet e vështirë për të, pasi ajo nuk mund të komunikojë siç duhet me fëmijët. ” Gomes është gjithashtu nënë e gjashtë fëmijëve të moshës midis një dhe 19 vjeç.

Gomes shkruan: “E kam vërtet të vështirë të shpreh ndjenjat e mia kur gjithçka që mund të bëj është thjesht të shkruaj gjërat në një bllok shënimesh. Unë jam duke u përpjekur të qëndroj pozitiv për familjen time, por jam vërtet e shqetësuar dhe kjo ka ndikuar për keq tek une.

Ajo gjithashtu shprehu zhgënjimin për paaftësinë e saj për të folur dhe efektin e saj në familjen e saj. “Ndihem keq që nuk mund ta ndihmoj foshnjën time të zhvillojë foljen e saj, dhe një nga djemtë e mi është autik, kështu që ka qenë e vështirë per mua të mos jem në gjendje të komunikoje me të siç duhet, gjithashtu. Më ka marrë malli për të lexuar histori për fëmijët e mi dhe për t’u kënduar kur flejne natën, dhe më mungon të jem në gjendje të flas me familjen time në Portugali përmes telefonit, “shkroi ajo.

Humbja e fjalës së Gomes pas vaksinimit të saj u hodh poshtë si një “rastësi e rastit”

Sipas profesorit Neil Mabbott të Universitetit të Edinburgut, nuk kishte “asnjë raport të besueshëm” të humbjes së zërit pas vaksinimit që ai dinte. Sidoqoftë, Mabbott vuri në dukje se një periudhë e COVID-19 mund të shkaktojë laringit – i cili mund të shkaktojë ndryshime të përkohshme në zërin e dikujt. Ky laringit i shkaktuar nga COVID-19 mund të zgjasë disa javë për t’u shëruar.

“Duket se ka të ngjarë që humbja e zërit në rastin (e Gomes) mund të ishte nje rastësi e rastit”, tha Mabbot. Agjencia Rregullative e Barnave dhe Shëndetit e U.K. u bëri jehonë vërejtjeve të profesorit dhe tha se nuk kishte “asnjë provë” se vaksina ishte e lidhur me Gomes që humbi aftësinë e saj për të folur. Sidoqoftë, ai këshilloi këdo që ka vështirësi të flasë pasi ka marrë Vaksinen AstraZeneca të kërkojë kujdesin mjekësor.

Efektet anësore nga vaksina AstraZeneca COVID-19 përfshijnë hidhërim në vendin e injektimit, dhimbje koke, dhimbje muskulore dhe lodhje. Reagimet serioze të lidhura me vaksinën përfshijnë një numër të ulët të trombociteve të gjakut dhe mpiksjen e gjakut. Reagimet serioze kanë bërë që një numër vendesh evropiane ta përjashtojnë atë përgjithmonë nga programet e tyre të vaksinimit masiv COVID-19. (E ngjashme: Queensland tërheq vaksinën AstraZeneca duke ndodhur shumë raste të mpiksjes së gjakut.)

Vaksina ka shkaktuar gjithashtu vdekjen e një numri britanikësh. Në maj të vitit 2021, 39-vjeçarja Stephanie Dubois ndërroi jetë më shumë se dy javë pas dozës së saj të parë të vaksinës AstraZeneca. Modelja britanike me bazë në Qipro u inokulua në 6 maj dhe pesoi reagimet serioze të cilat ajo përhapi në mediat sociale. Ajo më pas u dërgua në Spitalin e Përgjithshëm të Nikosisë për probleme me frymëmarrjen më 14 maj, duke u futur në koma pesë ditë më vonë. Media lokale qipriote më vonë njoftuan se Dubois pësoi një hemorragji në tru dhe vdiq pasditen e 22 majit.

Në prill 2021, vaksina shkaktoi edhe vdekjen e inxhinierit të shërbimit në terren 27-vjeçarin Jack Last. Banori “i cili ishte i përshtatshëm dhe i shëndetshëm” Suffolk filloi të përjetonte dhimbje koke në 9 Prill, ate ditë pasi mori dozën e tij të parë të vaksinës AstraZeneca më 30 Mars. Ai u dërgua menjehere me urgjencë në Spitalin Addenbrooke në Kembrixh – ku dhimbjet e kokës dolën se ishin simptoma të “një rrjedhje gjak në tru. ” Ai vdiq më 20 prill. Motra e tij e madhe Jasmine Last tha: “Ne besojmë se vdekja e tij ishte e lidhur me vaksinën.”

Burimi: https://www.naturalnews.com/

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

rreth autorit

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Translate »
error: Materiali eshte i mbrojtur !!