fbpx
Lajmet me te Klikuara

Singapori Vendi i parë në Botë që ndalon Numërimin e rasteve Covid-19 dhe do ta trajtojë atë si Gripi normal …

Read Time:1 Minute, 29 Second

Vendi i Azisë Jug-Lindore ka regjistruar vetëm 36 vdekje që nga fillimi i pandemisë dhe zyrtarët tani duan të heqin masa të tilla si numërimi i numrave të infeksioneve çdo ditë.

Një plan është hedhur nga tre anëtarët kryesorë të forcës së punës Covid-19 të Singaporit për t’i dhënë fund 18 muaj kufizime të vështira për të rivendosur udhëtimet pa karantinë dhe tubimet publike.

Shpresa është që t’i lëmë njerëzit “të vazhdojnë jetën e tyre” duke hequr rregulla të vështira dhe në vend të kësaj të kontrollojnë virusin përmes mjeteve të tjera.

“Në vend që të monitorojmë numrat e infeksionit Covid-19 çdo ditë, ne do të përqendrohemi në rezultatet,” shkruan ministrat e tregtisë, financave dhe shëndetësisë në një opsion të përbashkët në Straits Times.

“Ska aq shumë të sëmurë, qe të bien tek ne njësinë e kujdesit intensiv, sepse ata kanë nevojë të intubohen për oksigjen, etj.

Kjo është si sesi ne tani monitorojmë gripin.

“Ne nuk mund ta zhdukim atë, por ne mund ta kthejmë pandeminë në diçka shumë më pak kërcënuese, si gripi, sëmundja e duarve, këmbëve dhe gojës, ose dhenve, dhe të vazhdojmë jetën tonë.”

Detajet e plota të udhërrëfyesit ende nuk janë zbuluar, por ministrat sugjeruan masa të tilla si teste të stilit të alkoolit, më shumë trajtime terapeutike dhe përgjegjësi më të madhe personale.

Propozimi i Singaporit mund të jetë një shenjë e hershme e botës që fillon të jetojë me Covid pas më shumë se një viti kufizimesh në të gjithë globin.

Ndërkohë, një grup mjekësh kanë shkruar një “letër të hapur urgjente” drejtuar komitetit të ekspertëve të Singaporit për vaksinimin Covid-19, duke bërë thirrje që vaksinimi i të rinjve në Singapor të ndalet derisa CDC amerikane të sqarojë pse një marrës adoleshent vdes.

Burimi: GreatGameIndia.com

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

rreth autorit

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Translate »
error: Materiali eshte i mbrojtur !!