fbpx
Lajmet me te Klikuara

Fundi i çështjes kundër Julian Assange: Prokuroria u mbështet nga një Dëshmi e rremë nga një Sociopat i diagnostikuar dhe një Pedofil i dënuar …

Read Time:5 Minute, 9 Second

Nga Caitlin Johnstone

Gazeta Islandeze Stundin raporton se një dëshmitar kryesor në ndjekjen penale të SH.B.A.-së ndaj Julian Assange ka pranuar në një intervistë me mediat se ai trilloi akuza kritike në padinë kundër themeluesit të WikiLeaks.

“Një dëshmitar kryesor në çështjen e Departamentit të Drejtësisë të Shteteve të Bashkuara kundër Julian Assange ka pranuar të trillojë akuza kryesore në padinë kundër themeluesit të Wikileaks,” raporton Stundin.

“Dëshmitari, i cili ka një histori të dokumentuar me sociopatinë dhe ka marrë disa dënime për abuzim seksual të të miturve dhe mashtrim të gjerë financiar, bëri pranimin në një intervistë të sapo botuar në Stundin ku ai gjithashtu rrëfeu se kishte vazhduar zbavitjen e tij të krimit ndërsa punonte me Departamentin e Drejtësisë dhe FBI dhe duke marrë një premtim të imunitetit nga ndjekja penale. ”

Ky dëshmitar kryesor do të ishte Sigurdur “Sigi” Thordarson i Islandës, një informator i paguar i FBI, i cili pas lidhjes së tij jetëshkurtër me WikiLeaks është shpallur fajtor për abuzim seksual të nëntë djemve si dhe përvetësime, mashtrime dhe vjedhje në vendin e tij të lindjes. Një psikolog i caktuar nga gjykata e ka gjetur atë të jetë një sociopat.

“Gjykata konstatoi se Sigurður është nga të gjitha përkufizimet një sociopat, që vuan nga një çrregullim i rëndë i personalitetit anti-shoqëror. Sidoqoftë, gjykata konstatoi se ai e dinte ndryshimin midis së drejtës dhe së gabuarës dhe nuk mund të konsiderohej i çmendur dhe për këtë arsye mund të gjykohej ”, raportoi Iceland Magazine në 2015 gjatë çështjes së abuzimit të fëmijëve të Thordarson.

Kjo ishte e gjitha njohja e publikut kur qeveria amerikane po ndërtonte çështjen e saj për të ekstraduar Julian Assange në Amerikë dhe për ta gjykuar atë sipas Aktit Patriot për aktivitetin gazetaresk që zbuloi krimet e luftës të SHBA, një ndjekje penale për të cilën Assange është ende i mbyllur në Burgun Belmarsh në pritje të apelit të Uashingtonit i refuzimit të një kërkese ekstradimi nga një gjykatë në Mbretërinë e Bashkuar. Dhe tani e dimë për një fakt që personi i urryer, dëshmia e të cilit formoi bazën për pjesën më të madhe të asaj ndjekjeje po gënjente.

“Zyrtarët amerikanë paraqitën një version të azhurnuar të një padie kundër tij në një gjykatë Magjistrate në Londër verën e kaluar,” thotë Stundin. “Vërtetësia e informacionit të përfshirë në të tani kundërshtohet drejtpërdrejt nga dëshmitari kryesor, dëshmia e të cilit bazohet.”

Çfarë do të thotë kjo është se SH.B.A. vendosi të shtojë më shumë akuza në aktakuzën e saj të mëparshme sepse akuzimi i një gazetari për praktikat standarde gazetareske ishte shumë i dobët më vete, dhe tani ky vendim i ka kafshuar ata në gomar.

Autorët e artikullit shpjegojnë se në kundërshtim me pretendimet në atë aktakuzë, “Thordarson tani i pranon Stundin se Assange kurrë nuk e kërkoi atë të hakojë ose të ketë qasje në regjistrimet telefonike të deputetëve” dhe “pranon më tej pretendimin, që Assange e kishte udhëzuar ose i kishte kërkuar të hynte në kompjuter për të gjetur ndonjë regjistrim të tillë, është false. ”

Dëshmia e Thordarson u citua gjerësisht nga Magjistrati Britanik Vanessa Baraitser kur ajo po jepte vendimin e saj mbi kërkesën e ekstradimit e cila aktualisht është në apel, dhe duket shumë budalla tani që ne e dimë se ishte fals.

Vendimi i saj përsërit pretendimin e prokurorisë se Assange “i kërkoi Teenager [kodi për Thordarson] të hakojë në kompjuterë për të marrë informacion duke përfshirë regjistrime audio të bisedave telefonike midis zyrtarëve të rangut të lartë, përfshirë anëtarët e Parlamentit”, por Thordarson tani ka hequr këtë pretendim.

Ndërsa gjykimi mbi kërkesën e ekstradimit lexon, ““shtë pohuar se Z. Assange dhe Adoleshent dështuan një përpjekje të përbashkët për të deshifruar një skedar të vjedhur nga një bankë e ‘vendit NATO 1’ [kodi për Islandën]”, Thordarson i tha Stundin se “kjo në të vërtetë i referohet një ngjarje të reklamuar mirë në të cilën një skedar i koduar ishte zbuluar nga një bankë Islandeze dhe supozohej se përmbante informacione në lidhje me huatë e parazgjedhura të ofruara nga Islanda Landsbanki “dhe” Asgjë nuk e mbështet pretendimin se kjo skedë madje ishte “vjedhur” në vetvete, pasi supozohej se ishte shpërndarë nga sinjalizuesit nga brenda bankës së dështuar. ”

Ndërsa vendimi përsërit pretendimin se Assange “përdori hyrjen e paautorizuar që i është dhënë nga një burim, për të hyrë në një faqe në internet të qeverisë të vendit 1 të NATO-s, e përdorur për të gjurmuar automjetet e policisë”, Thordarson i tha Stundin se “Assange kurrë nuk kërkoi një qasje të tillë. ”

Këto zbulime janë krejtësisht mallkuese.

“Ky është fundi i çështjes kundër Julian Assange,” shkroi njoftuesi i NSA, Edward Snowden, duke shtuar, “Nëse Biden vazhdon të kërkojë ekstradimin e një botuesi nën një padi të helmuar nga lart-poshtë me dëshmi të rreme të pranuara nga dëshmitari i saj yll , dëmtimi i reputacionit të Shteteve të Bashkuara për lirinë e shtypit do të zgjaste për një brez. Shtë e pashmangshme ”.

“Tani është koha të kemi një hetim ndërkombëtar se si Suedia, Britania e Madhe, SHBA, Ekuadori dhe Australia kanë trajtuar çështjen Julian Assange. FOIA ime jep prova se asgjë nuk është normale në këtë rast, ”shkroi gazetari investigativ Stefania Maurizi.

Thjesht thotë aq shumë sa që qeveria më e fuqishme në botë, me të gjitha burimet e saj thelbësisht të pakufishme, duhej të ndërtonte çështjen e saj kundër Assange në dëshminë e rremë nga një sociopat i diagnostikuar dhe keqtrajtues i dënuar i fëmijëve.

Kjo është sa e fortë ishte çështja e tyre kundër një gazetari “krimi” i vetëm i të cilit ishte duke thënë të vërtetën për të fuqishmit.

Kjo pasi mësuam se Assange dhe avokatët e tij u spiunuan nga CIA, se ai po torturohet, se burgimi i tij shtatë-vjeçar de facto para qëndrimit të tij dy-vjeçar në Belmarsh ishte një paraburgim arbitrar dhe i padrejtë që nga fillimi, dhe se preteksti për ta mbajtur atë atje ishte vetë lajthitës.

Kjo është një farsë. Fakti që ky njeri mbetet pas hekurave është një zemërim.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

rreth autorit

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Translate »
error: Materiali eshte i mbrojtur !!