fbpx
Lajmet me te Klikuara

Pothuajse e gjithë Amerika thotë se Biden inkurajon Emigracionin e paligjshëm .(VIDEO)

Read Time:4 Minute, 17 Second

Nëse Shtëpia e Bardhë e Biden do të besohet, krizat e imigracionit që ne aktualisht po shohim në kufirin jugor të kombit tonë është një shkak i drejtpërdrejtë i trajtimit të gjërave të ish-Presidentit Donald Trump.

Sidoqoftë, do të duket se një shumicë dërrmuese e amerikanëve nuk janë saktësisht të gatshëm ta besojnë këtë.

Sipas një sondazhi të fundit të marrë nga Universiteti i Harvardit dhe Harris Poll thuhet s një mase prej 80 përqind e Amerikës thotë se kufiri është në fakt në krizë. Sondazhi pyeti 2,006 votues të regjistruar midis datave 15 qershor dhe 17 qershor rreth krizës të emigracionit.

Dhe rreth 68 përqind e të gjithë atyre individëve besojnë se kriza është nga faji i Biden, duke thënë se ai është inkurajues që të mos përpiqet të ndalojë emigracionin e paligjshëm në vend. Për të hedhur pak më shumë kripë në plagë, ky sondazh duhet t’i drejtohej Shtëpisë së Bardhë të Biden, 55 përqind e të gjithë atyre që u pyetën pranuan se do të ishim shumë më mirë atje ku bëhet fjalë për emigracionin nëse Biden do të linte politikat e Trump në vend.

Unë do të thosha se askush nuk mashtrohet nga të gjitha këto biseda nga Biden Admin rreth dëshirës për të ndihmuar në të vërtetë situatën përgjatë Meksikës tani.

Në fakt, më shumë se gjysma, rreth 61 përqind, në të vërtetë mendojnë se Biden është përgjegjës për sasinë masive të fëmijëve të pashoqëruar edhe në objektet tona kufitare.

Siç e keni dëgjuar me siguri, objektet e emigracionit në kufirin tonë jugor janë mbingarkuar plotësisht nga dhjetëra mijëra fëmijë dhe adoleshentë të pashoqëruar që janë gjetur të kalojnë në mënyrë të paligjshme. Ditët e fundit një numër i madh ka çuar në shumë vëmendje rreth asaj se sa kushtet çnjerëzore janë atje poshtë.

E megjithatë, ende, Admin i Biden nuk ka bërë asgjë për të ndaluar apo edhe përpjekur për të ndaluar fluksin.

Nëse ndonjë gjë, ata vetëm kanë inkurajuar sasinë e jetës njerëzore agjencitë qeveritare si Patrulla Kufitare dhe Imigracioni dhe Mbrojtja Doganore u është dashur të marrin përgjegjësinë kohët e fundit.

Pjesërisht, kjo është për shkak të kthimit të Biden të programit ‘Kthimi në Meksikë’ të Trump, i cili urdhëroi që ata që kërkojnë hyrjen në SH.B.A. të kthehen në Meksikë deri në seancën e tyre të gjykatës së imigracionit, një periudhë kohe e cila nganjëherë mund të zgjasë dy deri në tre vjet .

Kjo do të thotë që miliona njerëz që shfaqen tani, qoftë ligjërisht apo jo, të gjithë janë lejuar të qëndrojnë në SH.B.A. për ato disa vjet. Ata së pari do të strehohen për disa javë ose muaj në ambientet e imigracionit derisa të kontrollohen sfondet e tyre, dhe të tilla janë përpunuar dhe më pas janë lëshuar për të udhëtuar siç dëshirojnë dhe për të marrë burime që janë tashmë të shtrira shumë pak.

Sondazhi i fundit i Harris tregon se 67 përqind e atyre që u pyetën tani besojnë se politika e Trump ‘Mbetet në Meksikë’ duhej të ishte mbajtur në vend, duke parandaluar qindra mijëra ilegalë të endeshin nëpër SH.B.A.

Sigurisht, shumë prej atyre që u pyetën u siguruan që të theksonin se nuk ishte vetëm Biden ai që ishte fajtor për të gjitha këto çështje.

Nënpresidenti Kamala Harris, të cilit iu caktua detyra e kontrollit të kufirit dhe kriza e imigracionit, është gjithashtu përgjegjës kryesor për mungesën e të mirave të bëra deri më tani.

Wasshtë vërejtur se nga të anketuarit, 30 përqind menduan se Harris po bënte një punë të mirë, 44 thanë se po shkonte në një punë të krimbur dhe 26 përqind thanë se puna e saj deri më tani ka qenë e përshtatshme.

Por kjo nuk ka asgjë për 74 përqind të të anketuarve që thonë se ajo duhet të kishte, të paktën, të vizitonte kufirin dhe epiqendrën e krizës deri më tani.

Dhe nuk mund të them që janë gabim. Dua të them, asaj iu caktua çështja e imigracionit gati sapo u betua në zyrë. E megjithatë iu deshën 93 ditë të mëdha për të shkuar edhe një vizitë në kufi. Epo, kjo është nëse mund të llogaritni udhëtimin e saj në El Paso, Texas, rreth 800 milje larg Luginës së Rio Grande, një lëvizje drejt zgjidhjes së çështjeve aktuale të imigracionit.

Ferr, ajo ndoshta as nuk do të ishte afruar aq shumë nëse nuk do të kishte qenë për kritikat në rritje që ajo ka marrë për të mos vizituar ende asnjë sit kufitar.

Dhe siç e dimë të gjithë, perspektiva e saj në lidhje me kufirin ka të ngjarë të ketë qenë shumë ndryshe nëse ajo 1) vizitoi më herët dhe 2) vizitoi diku pak më afër problemit aktual – thonë struktura kufitare McAllen, Texas, ku agjentët janë mbingarkuar me njohuri nga dora e parë se sa e keqe është kriza në të vërtetë.

Mjafton të themi se nëse ky sondazh tregon me saktësi se si Amerika e shikon Biden dhe stafin e tij, 2022 dhe 2024 nuk duken aq mirë për demokratët.

Burimi:

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

rreth autorit

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Translate »
error: Materiali eshte i mbrojtur !!