fbpx
Lajmet me te Klikuara

E vërteta mbi vdekjen e Manjatit të Sigurisë Kibernetike që tronditi Amerikën …

Read Time:3 Minute, 35 Second

Vdekja e manjatit të sigurisë kibernetike John McAfee tronditi kombin. Jo vetëm që vdekja e tij erdhi si një befasi për shumë nga ne, por rrethanat se si vdiq ishin gjithashtu të dyshimta, për të thënë enigmatike.

McAfee ishte ikonik në disa mënyra, së pari, ai ishte një nga anëtarët themelues të atyre që ne tani i njohim si gjigandët e teknologjisë së Silicon Valley, por ai nuk ishte pjesë e asaj shkolle progresive të mendimit. Ai donte të siguronte kompjuterët me miliona, dhe e bëri, por ai kurrë nuk e përdori atë që po bënte deri në pikën që bënë shumë gjigandë të tjerë të teknologjisë dhe nuk dukej se ishte një mungesë intelekti.

Ai gjithashtu bëri tituj kryesorë me bindjet e tij politike dhe personale konservatore. McAfee ishte aq konservator, në fakt, sa ai kandidoi për nominimin libertarian për president në 2016 dhe 2020. Ai nuk fitoi, por reklamat dhe përmbajtja e tij promovuese nxitën mendime të thella te shumë Amerikane.

McAfee gjithashtu, siç raportohet, nxiti vëmendjen nga Qeveria e Shteteve të Bashkuara, dhe sipas deklaratave të bëra shumë kohe para vdekjes së tij, ata donin që ai të zhdukej.

Ndërsa siguria në botën virtuale mund të ketë qenë loja e tij profesionale, mbajtja e tij e sigurt ndërsa IRL ishte më pak e thjeshtë. Sipas një raporti në New York Post, milioneri i teknologjisë ishte duke u gjuajtur nga zyrtarët qeveritarë dhe manjati i çuditshëm 75-vjeçar këmbënguli vazhdimisht se zyrtarët qeveritarë ishin jashtë për ta vrarë atë.

McAfee ishte aq i bindur se dikush do ta largonte dhe do ta bënte atë të dukej si vetëvrasje, saqë ai shkoi aq larg sa të bënte një tatuazh duke thënë “$ WHACKD” për të nxjerrë në pah teorinë. Ai gjithashtu theksoi për të shumë herë në media sociale dhe vdekja e tij, një vetëvrasje e supozuar në një burg spanjoll bëri që më shumë se një konservator të bënte disa pyetje.

Gjeniu i teknologjisë u mor nga DO Spanjisht me kërkesë të qeverisë së Shteteve të Bashkuara për krime financiare në lidhje me monedhën e kriptuar. Ndërsa ka pasur raporte se McAfee kishte një shënim vetëvrasjeje mbi të kur u gjet, një burim i tha Postit se familja nuk ishte informuar për ndonjë shënim të tillë.

McAfee u gjet i vdekur menjëherë pasi u njoftua se ai do të ekstradohej në Shtetet e Bashkuara për të vazhduar gjyqin e tij, dhe ai do të përballej me 30 vjet burg për barrën e konsiderueshme të taksave për të cilën ishte akuzuar.

Janice McAfee, e veja e manjatit të softuerit antivirus, kërkoi një “hetim të plotë” të vdekjes së tij, duke thënë se burri i saj nuk u duk vetëvrasës kur folën për herë të fundit.

“Fjalët e tij të fundit për mua ishin‘ Të dua dhe do të të telefonoj në mbrëmje ‘, “u tha gazetarëve 38-vjeçarja ndërsa po merrte sendet e burrit të saj të ndjerë. Këto fjalë nuk janë fjalë të dikujt që është vetëvrasës, ”tha ajo për bisedën disa orë para se të gjendej trupi i tij.

Gruaja e McAfee ishte e qartë se burri i saj nuk donte të vdiste dhe ai ishte i frikësuar për jetën e tij:

“Ndershmëria e Gjonit shpesh e ka futur atë në telashe me qeveritë e korruptuara dhe zyrtarët e korruptuar të qeverisë për shkak të natyrës së tij të hapur dhe refuzimit të tij për t’u zhvatur, frikësuar ose heshtur”, shkroi Janice, e cila ka vuajtur vetë kritikat sepse ajo McAfee ndërsa ishte duke punuar si një prostitutë

McAfee tha, muaj para se të arrestohej dhe madje edhe më gjatë para vdekjes së tij, se ai do të vritej dhe ai tha se do të dukej si një vetëvrasje, “a la Epstein” ai e quajti atë. Tani, ai ka kaluar, dhe ngjashmëritë me atë se si ka kaluar Epstein dhe si shkoi McAfee janë shumë të ngjashme për t’u injoruar.

McAfee ishte konciz para vdekjes se e donte jetën e tij dhe nuk do ta vriste veten. Le të jemi të qartë për një gjë nëse e gjitha ishte një konfigurim nga ana e McAfee që ai po luante seriozisht lojën e gjatë, dhe nëse jo, amerikanët duhet të shqetësohen më shumë sesa siguria në laptopët e tyre.

Burimi: https://patriotsofamerica.com/

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

rreth autorit

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Translate »
error: Materiali eshte i mbrojtur !!