fbpx
Lajmet me te Klikuara

BBC bën Presion për të fshirë Artikullin mbi Aspektet Pozitive të Ndryshimit të Klimës …

Read Time:1 Minute, 29 Second

Nga Ben Squires

Uebfaqja arsimore e BBC-së Bitesize ka hequr një faqe mbi ndryshimin e klimës pas reagimeve. Pati një reagim të furishëm në internet mbi faqen duke theksuar përfitimet e ndryshimit të klimës dhe priza u bë presion vetëm në renditjen e negativëve.

BBC’s Bitesize është një faqe në interneti arsimore që ndihmon fëmijët që shkojnë në shkollë. Përdorimi i faqes në internet u rrit gjatë vitit të kaluar ndërsa fëmijët u detyruan të studionin nga shtëpia.

Faqja për ndryshimin e klimës u krijua për fëmijët që studiojnë për provimet e tyre të gjeografisë.

Faqja pretendonte se temperaturat më të ngrohta, të krijuara nga ngrohja globale, “mund të krijojnë në mënyra më të shëndetshme jetesen në natyrë”, si dhe te rrisin aftësinë për të rritur më me shumë të korra në zona të ftohta si Siberia, si dhe te bëjnë vajin në Alaskë dhe Siberi ku dhe shkrirja e akullit mund të rrisin destinacionet e turistëve duke krijuar më shumë itinerare për anijet e ujit.

Pas reagimit nga aktivistët në mediat sociale, faqja u redaktua për të përfshirë vetëm efektet negative të ndryshimit të klimës.

BBC, në një deklaratë, tha se ajo kishte “rishikuar faqen dhe po ndryshonin përmbajtjen për të qenë në përputhje me programet mësimore aktuale”.

“Brenda specifikimeve tona gjeografike GCSE, ne shqyrtojmë pasojat e ndryshimit të klimës dhe ndikimin e tyre përkatës në planetin tonë,” tha Equdas, bordi i provimit.

“Si pjesë e kurseve tona, ne gjithashtu u kërkojmë studentëve të eksplorojnë qëndrime të kundërta ndaj ndryshimeve klimatike. Sidoqoftë, ne nuk mbrojmë një këndvështrim pozitiv për këtë temë. ”

Ai shtoi se: “Burimet e zhvilluara nga BBC Bitesize u krijuan pa ndonjë përfshirje nga ekipi ynë i gjeografisë, prandaj nuk pasqyrojnë me saktësi përmbajtjen e specifikimeve tona.”

Burimi: https://humansarefree.com/

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

rreth autorit

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Translate »
error: Materiali eshte i mbrojtur !!