fbpx
Lajmet me te Klikuara

Mit’hat Havari: Kjo është Shqipëria!.

Read Time:4 Minute, 6 Second

Në faqen e tij facebook Mit’hat Havari një Lider në Strukturat e Policisë së Shtetit s’jellë një fakt dëshpërues drejtuar Policisë sidomos drejtuesve të Policise,,,Drejtesise dhe Qeverise te Korruptuar.

Në postimin e bërë në facebook Havari shkruan: Te gjithe keta palo policesh , i kishin zhvatur me dhune disa steka cigaresh nje tregetari nga Durresi . Tregetari pas grabitjes qe i bene policet e shtetit ,erdhi ne zyren time dhe u ankua per çka i kishte ndodhur . Ne keto kushte i ballafaqova palet , grabitesit dhe te demtuarin .

Po kush është Mit’hat Havari dhe përse Shteti nuk e aktivizon në Strukturat e policisë ku Havari njihet si një Lider në Punën e Ndershme që kryente.

Postimi i plotë

Te gjithe keta palo policesh , i kishin zhvatur me dhune disa steka cigaresh nje tregetari nga Durresi . Tregetari pas grabitjes qe i bene policet e shtetit ,erdhi ne zyren time dhe u ankua per çka i kishte ndodhur .

Ne keto kushte i ballafaqova palet , grabitesit dhe te demtuarin .

Ne kushtet e flagrances i lirova nga detyra policet hajdute . Mes pas u moren nen pergjegjesi penale sipas nenit perkates te kodit penal te kohes.

Me von keta hajdute u rikthyen ne pune nga nje qeverri hajdute dhe me kryesori sot eshte bere oficer dhe sherben ne Durres, biles me ka bere karshillek para disa vitesh , eshte nga Dibra me origjine .

Rikthimi i tyre eshte bere nga nje vendim gjykate te korruptuar te kohes .

Kjo eshte Shqiperia !.

E mbyll shkrimin Havari.

Pak Histori per Mit’hat Havarin.

Biografia e Mit’hat Havarit: Ka lindur ne 19.08.1950 ne Dukat te Vlores . Rrjedh nga familje nacionaliste. Ka mbaruar shkollen e mesme teknike dhe fakultetin per gjuhe letersi ne universitetin Aleksander Xhuvani Elbasan. Eshte perndjekur nga sigurimi i shtetit per 8 vite , me dosjen e perpunimit nr.4171 . Eshte keshilluar dy here per agjitacion e propagande nga komiteti i partise ne Elbasan ne vitet 1983 dhe 1987 .

Ne 14 dhjetor 1990 eshte arrestuar ne demonstraten antikomuniste si lider i saj. Me gjykate ushtarake respektivisht prokuror Vasil Dode i cili kerkoi 25 vite burg per Havarin , ndersa gjykatesi major Artan Gjylbegu e denoi 16.7 vite burg me akuzen e diversionit dhe kundershtim te forcave te rendit . Keto dy akuza ishin absurde pasi per agjitacion e propagande nuk mund te denonin sepse Ramiz Alia nen presionin e Perez De Cuelar shefit te OKB e abrogoi nenin 55 famekeq te kodit penal per agjitacion e propagande .

Ne keto kushte Havari i bindur ne pafajsine e tij apeloje ne gjykaten e larte dhe ne 10 prill 1991 mori pafajsine e plote duke ju kthyer te gjitha te drejtat dhe per 4 muaj qe ishte i arrestuar mori pagen mujore kokerr me kokerr . Pasi fitoi lirine Havari shkoi ne emigracion ekonomik ne Greqi.

Ne janar 1992 Havari u pozicionua tek Partia Demokratike duke u angazhuar ne fushaten elektorale per zgjedhjet e pergjitheshme . Pas fitores se 22 marsit 1992 , me vendim te presidentit te kohes u emerua kryetar i deges se rendit publik Elbasan ( sot drejtor policie) me graden major . Pas nje pune te sukseseshme 2 vjecare ne Elbasan Havari u emerua shef i kabinetit te ministrit te brendshem 1994 – 1995 gati nje vit plot , aty mori graden kolonel . Pas dy vjetesh 1997 Havari u emerua drejtor policie ne Berat , pastaj drejtor policie ne Shkoder . Drejtor i pergjithshem i burgjeve . Drejtior i policise se Tiranes . Drejtor i pergjithshem i policise se ndertimit .

Per arsye objektive te dy pushteteve te majte e te djathte te cilet nuk e honepsnin per arsyen e vetme se Havari nuk behesh vegel e antiligjit . Ne vitin 2012 Havari filloi pune si komisar policie ne Permet per 7 muaj, me pas ne drejtorin e pergjitheshme deri ne 19.08.2015 kur doli dhe ne pension .Drejtori i pergjithshem Haki Çako ne ate kohe organizoi nje ceremoni per nderin te Havarit duke e akorduar dhe çertifikaten e mirenjohjes per kontributet e tija .

Havari eshte i dekoruar nga presidiumi i kuvendit popullor ne vitin 1975 me motivacion shembull per kolektivin. Ne vitin 1993 nga presidenti i rep.Sali Berisha me motivac . Per kontribute te shquara ne vendosjen e rendit e qetesin publike. Havari eshte specializuar ne Angli ne vitin 1995. Mit’hat Havari nuk ka marre asnje here vrejtje , apo ndeshkime nga titullaret e kohes .

Gjithashtu Havarit i jane afruar detyra te rendesishme si .Shef kabineti ne ministrin e bujqesise . Drejtor te policise pyjore prane ministrise se bujqesise me minister Agron Duka , te dy keto pozicione me kete minister . Si dhe Drejtor i pergjithshem i policise elektrike me minister Viktor Doda . Keto detyra jane propozuar nga ish kryeministri Fatos Nano dhe jane refuzuar nga ana Havari si te pa pershtateshme me aftesit e tija drejtuese , ose qellimisht e distanconin nga ministria e brendeshem pasi Havari nuk isha ushtar partie.

Njeriu i Ndershem kurre nuk vleresohet nga Qeverite e Korruptuar nje nder keta eshte dhe Lideri i Policise Mit’hat Havari.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

rreth autorit

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Translate »
error: Materiali eshte i mbrojtur !!