fbpx
Lajmet me te Klikuara

Varianti Delta të Virusit Sars-Covid-2 plasë “Keq” dhe në Itali …

Read Time:2 Minute, 40 Second

Testet e reja në gjendje të njohin variantin Delta të virusit Sars-CoV-2 po mbërrijnë gjithashtu në Itali. Krahasuar me ato që përdoren aktualisht për diagnostikim, ky variant nuk kërkon mutacione në proteinën në të cilën ato janë më të përqendruara, përkatësisht Spike, por kërkon një mutacion të quajtur N501Y, i pranishëm në të gjitha variantet kryesore të njohura deri më tani, përveç në Delta , në veçanti B.1.671.2, e cila është më e përhapura nga tre variantet e identifikuara në Indi.

Pyetje:
Nëse një shtupë molekulare kërkon një mutacion që nuk është i pranishëm në Delta Virus, si e zbulon Delta Variant?

Ai nuk mundet.
Kështu që mjerë ata qe e kalojne si provë për të zbuluar variantin Delta.

Përndryshe quhet Scam!

Testi i ri i ardhshëm, nga ana tjetër, lejon të zbulojë mutacionin N501Y, i cili është i pranishëm në variantin Alpha (B.1.1.7) të identifikuar për herë të parë në Britaninë e Madhe, në Beta (B.1.351) të identifikuar në Afrika e Jugut dhe në Gamma (P. 1) e identifikuar në Brazil.

Ky shqyrtim i parë “është i nevojshëm”, sipas virologut Francesco Broccolo, pasi “mungesa e mutacionit N501Y në një shtupë pozitive do të shkaktonte menjëherë algoritmin e ri diagnostik, i cili mund të parashikonte kërkimin e menjëhershëm të variantit Delta”.

Pastaj do të kryhet një test i ri:
“Testi i kapjes së variantit që mund të zbulojë mutacione specifike të variantit Delta, të tilla si L452R, por edhe të varianteve Beta dhe Gamma, të tilla si K417N dhe E484K.”
Pastaj ata e ruajnë veten në një goditje këndi duke deklaruar se ky mbrojtës do të ishte një parakusht për të qenë në gjendje të hetojë edhe më hollësisht me teste të tjera të synuara vetëm për variantin Delta.

Pyetje:
Pse varianti Delta ka kaq shumë rëndësi mbi variantet Alfa, Beta, Gamma?
Dua të them:
Nëse jeni pozitiv për një nga këto variante, jam i bindur që karantina do t’ju ​​bëjë ta bëni gjithsesi.
Pse ata janë të mbërthyer me këtë variant Delta?
Ju vazhdoni të vëzhgoni situatën.
Nuk ka të dhëna që sugjerojnë se varianti Delta është më vdekjeprurës se të tjerët.

A është rrëfimi ai që vendos rrezikun e një varianti apo është varianti që çon në një rrëfim të rrezikshëm?
E vetmja e dhënë që kemi është duke monitoruar situatën në anglisht:

Varianti Delta për qytetarët e pavaksinuar nuk bën asgjë (është një koronavirus normal).
Ne jemi duke e kuptuar që fillon të ketë një rrezik të caktuar për pacientët e vaksinuar.

Kjo është arsyeja pse ne gjithashtu kemi filluar të monitorojmë këtë variant në Itali.

Sa më i vaksinuar, aq më “i keq” do të bëhet ky variant.
Dhe atëherë ju nuk doni të privoni veten nga kënaqësia e të qenit i mbyllur në shtëpi në shtator?

Pra, Pfizer ka premtuar se vaksinat e saj janë gjithashtu efektive për variante dhe nëse nuk janë të tilla, do të duheshin 3 javë për të “përshtatur” vaksinën e vjetër.
Do të jetë një vjeshtë vërtet interesante, e përbërë nga bllokime të copëzuara dhe doza të treta / të katërta të vaksinës mRna.
Kjo histori nuk mund të përfundojë mirë.

Burimi: The-Giustice

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

rreth autorit

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Translate »
error: Materiali eshte i mbrojtur !!