fbpx
Lajmet me te Klikuara

Ligjet e Skandalit dhe Marrëveshjet Politike: Çfarë vendoset në hijen e King Football …

Read Time:5 Minute, 15 Second

Të paktën entuziastët e futbollit dhe sportit do të argëtohen më shumë kur të zgjohen nga koma e tyre televizive. Ndërsa poeti romak Juvenal përdori termin “bukë dhe lojëra” për të shprehur veten me përçmim në lidhje me praktikën e sigurimit të favorit politik të popullit me favore dhe vënien në skenë të ngjarjeve të mëdha, “dëshirat e ulëta” tani shërbejnë gjithashtu si një iluzion për t’u shoqëruar dhe shmangur debate mediatike. Dhe deri më tani politikanët kanë pasur sukses në mënyrë të admirueshme në përdorimin e devijimit të sovranit për të hequr ligjet e diskutueshme nëpër parlament.

Nga Matthias Hellner dhe Alfons Kluibenschädl

Rritje sekrete e taksave

Kjo tendencë u përsos në Gjermani, ku euforia përreth Kupës së Botës në shtëpi ishte abuzuar tashmë në 2006 për të rritur fshehtas TVSH-në. Në mes të fazës së grupeve, Këshilli Federal dha dritën jeshile për rregullimin nga 16 në 19 përqind. Ishte rritja më e madhe e taksave gjermane në të gjitha kohërat për sa i përket vëllimit të përgjithshëm. Katër vjet më vonë, kontributet e sigurimeve shëndetësore u rritën nga 14.9 në 15.5 përqind të pagave – disa qindra euro në vit për punonjës. Vetëm disa muaj më parë, një studim në 100 sektorë të rëndësishëm të punës gjeti një rënie të pagave reale që nga viti 1990. Në çdo sektor të dytë, fuqia blerëse ra, në disa raste përgjysmë.

Kalim i shkurtër për tregtimin e të dhënave

Në vitin 2012 u çua në ekstreme: Gjatë lojës së DFB-Elf në gjysmëfinalet e EM kundër Italisë, Bundestag miratoi një ligj të ri të regjistrimit. Ai rregullonte që zyrat mund të kalonin të dhëna personale të qytetarëve tek ndërmarrjet. Nga 620 deputetë, 26 ishin të pranishëm dhe nuk kishte debat. Një kufizim i rëndë i të drejtave civile – tundi me kokë në një rekord 57 sekonda. Të nesërmen, u miratua Mekanizmi Evropian i Stabilitetit (ESM), sipas të cilit Gjermania i nënshtrohet “paketës së shpëtimit të euros” për kreditë qeveritare në intervalin tre-shifror të miliardave.

Asgjë përveç shpenzimeve

Dy vjet më vonë, e gjithë Gjermania ishte në ekstazë për titullin e katërt të kampionatit botëror. Në ndërkohë, qeveria rriti rrënjësisht çmimin e energjisë diellore, e cila u promovua si pjesë e “tranzicionit të energjisë”, dhe uli shpërndarjet për kompanitë e sigurimeve të jetës. Disa ditë para finales, Ministri i Transportit Alexander Dobrindt (CSU) guxoi të thyejë një tabu dhe paraqiti planet për taksën e makinave. Kur ata mbrojtën titullin e tyre në 2018, “skuadra” ra në fazën e grupeve – por kishte ende kohë për të rritur financimin e partisë me 25 milion euro në 190 milion euro.

Më 17 qershor 2010, Suedia tregoi se nuk ka nevojë të jetë i pranishëm në një ngjarje madhore, në mënyrë që të ketë akoma artikuj të shijshëm në rrjedhën e saj. Pa u vërejtur nga publiku botëror dhe elektorati kryesisht i majtë në vendin e tyre, Reichstag vendosi të braktisë fazën e shkëputjes bërthamore.

Austria kopjoi Northmenët: Gjatë Kampionatit Evropian të Futbollit në 2012, ish-Kancelari Werner Faymann (SPÖ) dhe zëvendësi i tij Michael Spindelegger (ÖVP) ranë dakord për një rritje të fondeve të partive. Dy vjet më vonë, në kohën e Kupës së Botës, llogaritë e shpenzimeve të politikanëve u rritën. Në të njëjtën kohë, Ministri i kuq i Transportit, Doris Bures, miratoi ndërtimin e tunelit të diskutueshëm të bazës Semmering, pavarësisht protestave lokale.

Ngutje dhe nxitim shumëngjyrësh parlamentar
Në vitin 2016 Austria u kualifikua në Kampionatin Evropian në Francë. Për shkak se faza politike ishte nën vëzhgimin e sovranit gjatë zgjedhjeve të anuluara të Presidentit Federal të balotazhit, vendimet e diskutueshme nuk u morën. Qeveria e zezë dhe e kuqe përmbysi përkohësisht planet e saj për futjen e një Trojani shtetëror.

Por mjaftonte që anëtari i partisë ÖVP Margit Kraker të ishte President i Gjykatës së Auditorëve në fillim të luftimeve për titull – një ndryshim politik në ngjyrë. Kancelari i sapo betuar i SPÖ, Christian Kern u takua me homologun e tij gjerman Angela Merkel për të negociuar një “shpërndarje të drejtë” të refugjatëve në të gjithë Evropën.

Ngjarje të tjera të mëdha si një mirazh
Por jo gjithmonë duhet të jesh mbreti i futbollit që i tërheq vëmendjen. Një tjetër rritje diete në Bundestag gjerman ndoqi në shkurt 2014 – gjatë Lojërave Olimpike Dimërore në Rusi. Në vend të kësaj, media raportoi “rrahje homofobike” në vendin pritës dhe ryshfete të pretenduara kur u dhanë.

Lojërat verore, nga ana tjetër, zakonisht zhvillohen gjatë pushimeve parlamentare të verës. Sidoqoftë, çështjet e ndjeshme politikisht shfaqen në hijet e tyre. Gjatë luftimeve për titullin në Londër në 2012, mandatarët e rangut të lartë të CDU kërkuan privilegje të reja për martesat homoseksuale kundër konsensusit të partisë së tyre.

Tërheqja e të drejtave themelore pohoi natën
Ndërsa lëkura po rrokulliset, lind pyetja: Cilat ligje të diskutueshme e bëjnë këtë herë nëpër parlament, pa e vërejtur publiku? Bundestagu gjerman ofroi një shije të parë të enjten e kaluar, 24 qershor.

Me 412 kundër dhe 212 vota – me dy abstenime – u vendos në 11:16 pasdite që disa të drejta themelore mund të qëndrojnë të kufizuara deri në një vit “pasi të jetë hequr përcaktimi i situatës së epidemisë me rëndësi kombëtare”. Nuk kishte asnjë debat paraprak mediatik.

Të gjithë ishin tepër të zënë me lojën vendimtare në grup kundër Hungarisë dhe flamurin me gëzof të “ylberit” kundër ndalimit hungarez të reklamimit për transeksualizëm dhe homoseksualitet para fëmijëve.

Bonus për Erdoganin
Edhe në Austri, thonjtë bëhen me koka. Në Vjenë, në të njëjtën ditë kur incidenca mbarëkombëtare e 7 ditëve ra në intervalin një shifror për herë të parë që nga 10 gushti i vitit 2020, u vendos që personeli i kopshtit të fëmijëve të vaksinohej. Në takimin e nivelit të lartë të BE-së, krerët e shteteve të BE diskutuan për t’i siguruar Turqisë nën Erdogan një 3.5 miliardë euro të tjera deri në 2024 për të mbështetur migrantët. Ky është vetëm një shënim anësor në raportim, fokusi kryesor është ligji hungarez, i cili tashmë kishte ndikim në Kampionatin Evropian të Futbollit.

Vazhdimësia e pacipë
Asgjë nuk ka ndryshuar në 2000 vjet: Turma është ulur në Koloseum, prapa dyerve të mbyllura në Senat, të fuqishmit po bisedojnë për mosmarrëveshjet. Të nesërmen në tribuna, në rastin më të mirë, ata njoftojnë se çfarë po ndodhte anash.

Burimi: https://www.wochenblick.at/

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

rreth autorit

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Translate »
error: Materiali eshte i mbrojtur !!