fbpx
Lajmet me te Klikuara

Skandal: Kontrabandisti Transgjinor Ndalohet në Garat Olimpike …

Read Time:3 Minute, 20 Second

Një vrapues mashkull biologjikisht është ndaluar në garën olimpike të grave me 400 metra me pengesa. (Kjo) vrapuese u mbajt jashtë garës sepse “ajo” nuk i plotësonte kushtet e Atletikës Botërore në nivelet e testosteronit

“CeCe [Telfer] e ka kthyer fokusin e saj drejt së ardhmes dhe po vazhdon të stërvitet”, tha menaxheri i atletit transgjinor.

Traineri shtoi në një intervistë me The Associated Press se Telfer do të respektojë vendimin. “Ajo së shpejti do të konkurrojë në skenën kombëtare dhe botërore.”

Ky atlet transgjinor fitoi titullin NCAA duke garuar për një ekip të grave në 2019, sipas AP.

Por që nga ajo fitore, sipas AP, World Athletics ka lëshuar udhëzime duke mbyllur ngjarjet ndërkombëtare të grave që janë midis 400 metra dhe një milje për atletët që nuk arrijnë të përmbushin kërkesat e kualifikimit. Një nga ato kërkesa është të kesh nivele testosteroni nën 5 nanomole për litër për një vit.

Telfer më parë garonte për një ekip për burra në Divizionin II Franklin Pierce. “Ai” mori ca kohe pushimet dhe më pas u kthye për të garuar si grua.

Atletja transgjinore zbuloi në një postim në blog javën e kaluar: “Unë e dua atë që po bëj dhe do të jetoj të vërtetën time dhe të jetoj jetën time autentike. Besoj se kjo është mënyra ime për të qenë ndryshimi që dua të shoh në botë. Dhe unë jetoj sipas kësaj çdo ditë. ”

Track & Field i USA-së tha në një deklaratë të zbuluar nga Associated Press se pas Atletikës Botërore më 17 qershor, kushtet nuk ishin plotësuar që Telfer të garonte. USATF i dha vrapueses kërkesat e përshtatshmërisë dhe, së bashku me Atletikën Botërore, mundësinë për të demonstruar të drejtën e saj në mënyrë që ajo të mund të garonte në Provat e Ekipit Olimpik të SHBA. “

USATF tha, “Sipas njoftimit të mëvonshëm CeCe nga Atletika Botërore më 22 qershor, ajo nuk ka qenë në gjendje të demonstrojë të drejtën e saj.”

Tani ka të paktën 31 shtete që kanë ndërmarrë veprime për të ndaluar meshkujt biologjikë të marrin pjesë në sportet femërore: Alabama, Arkansas, Connecticut, Florida, Georgia, Hawaii, Idaho, Iowa, Kansas, Kentucky, Maine, Michigan, Minnesota, Mississippi, Missouri , Montana, New Hampshire, New Jersey, New Mexico, Carolina e Veriut, Dakota e Veriut, Ohio, Oklahoma, Pennsylvania, Carolina e Jugut, Dakota e Jugut, Tenesi, Teksas, Utah, West Virginia dhe Wisconsin. Secili prej këtyre shteteve ka futur legjislacionin që synon ndalimin e meshkujve biologjikë nga sportet femërore, sipas të dhënave të përpiluara nga Projekti i Parimeve Amerikane.

Guvernatorët e Arkansas, Florida, Idaho, Misisipi dhe Tenesi kanë nënshkruar të gjithë këtë legjislacion në ligj. Dhe Dakota e Jugut kishte një projekt-ligj që u hodh në qendër të vëmendjes së vendit kur guvernatori republikan Kristi Noem refuzoi të nënshkruajë legjislacionin pa ndryshimet e sugjeruara nga ajo. Ajo u shpreh se ligji do ta nënshtronte Dakotën e Jugut në procese gjyqësore që shteti nuk mund t’i fitonte dhe tha se ajo kërkon të “mbrojë vajzat” përmes masave të tjera.

Kjo çështje është vetëm fillimi.

Laurel Hubbard e Zelandës së Re është bërë atletja e parë transgjinore e zgjedhur për të garuar në një Lojëra Olimpike, në një vendim të diskutueshëm.

Zyrtarët e kanë zgjedhur atë për ekipin e peshave të grave për Tokion pasi kërkesat kualifikuese u modifikuan kohët e fundit.

Ajo kishte konkurruar në ngjarjet e burrave para se të dilte si transgjinore në 2013. Kritikët thonë se Hubbard ka një avantazh të padrejtë, por të tjerët kanë argumentuar për më shumë përfshirje në Lojërat.

“Unë jam mirënjohës dhe i përulur nga mirësia dhe mbështetja që më është dhënë nga kaq shumë Zelanda të Re,” tha Hubbard në një deklaratë.

Ajo do të garojë në kategorinë e peshëngritjes 87 kg për femra. 43-vjeçari u bë i kualifikuar për të garuar në Lojërat Olimpike kur Komiteti Olimpik Ndërkombëtar (IOC) ndryshoi rregullat e tij duke lejuar atletët transgjinorë të garojnë si një grua nëse nivelet e tyre të testosteronit janë nën një prag të caktuar.

Burimi: https://patriotsofamerica.com/

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

rreth autorit

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Translate »
error: Materiali eshte i mbrojtur !!