fbpx
Lajmet me te Klikuara

Deklaratë e përbashkët Partitë Antiestablishment të Europës për shtyp 2 korrik 2021

Read Time:2 Minute, 17 Second

Fillohet mbledhja e patriotëve evropianë: Marine Le Pen, Matteo Salvini, Viktor Orban, Jaroslaw Kaczynski, Santiago Abascal, Giorgia Meloni dhe dhjetë forca të tjera politike evropiane nënshkruajnë një deklaratë të përbashkët mbi të ardhmen e Bashkimit Evropian.

Bashkimi Evropian vazhdon të ndjekë rrugën federaliste e cila e distancon atë në mënyrë të pashmangshme nga popujt që janë zemra rrahës e civilizimit tonë.
Konferenca për të Ardhmen e Evropës, e filluar majin e kaluar, është vetëm një tjetër ekran tymosës që do të lejojë BE të heqë shtetet e kapacitetit për të kontrolluar fatin e tyre.
Të armatosur me këtë vëzhgim, partitë më me ndikim patriotik në kontinent kanë kuptuar rëndësinë e bashkimit të forcave për të pasur më shumë ndikim në debate dhe reformimin e Bashkimit Evropian.
Marine Le Pen, presidente e Mbledhjes Kombëtare, u bashkua me Matteo Salvini (Lega, Itali), Viktor Orban (Fidesz, Hungari), Santiago Abascal (Vox, Spanjë), Jaroslaw Kaczynski (Ligj dhe Drejtësi, Poloni) dhe Giorgia Meloni (Fratelli d ‘Italia) për të nënshkruar, këtë të Premte, një deklaratë të përbashkët që përshkruan konturet e një veprimi të përbashkët.
Ky tekst themelues bashkon partitë dhe udhëheqësit politikë të cilët, në vendet e tyre përkatëse, janë forcat dominuese ose në ngjitje. Të mbartur nga vullneti popullor, këto grupe do të jenë së shpejti në shumicë.
Nënshkruesit e deklaratës luten për një Evropë të respektuar për popujt dhe kombet e lira.
Ata nuk mund të pranojnë që popujt t’i nënshtrohen ideologjisë burokratike dhe teknokratike të Brukselit, e cila imponon standardet e saj në të gjitha aspektet e jetës së përditshme.
Kjo në asnjë mënyrë nuk do të thotë se është e nevojshme të veprohet në një mënyrë të izoluar dhe të izoluar: përkundrazi, është duke shtuar së bashku njohuritë dhe talentet specifike për secilin komb, dhe jo duke i bashkuar ato në një të tërë pa identitet dhe për këtë arsye pa aromë, që ne do ta bëjmë qytetërimin tonë të shkëlqejë.
Në një kohë kur globalistët dhe evropianistët, nga të cilët Emmanuel Macron është përfaqësuesi kryesor në Francë, po fillojnë Konferencën për të Ardhmen e Evropës, e cila synon të rrisë fuqinë e organeve evropiane, marrëveshja e sotme është guri i parë drejt konstituimit të një aleancë e madhe në Parlamentin Evropian.

> Lexoni këtu deklaratën e përbashkët për të ardhmen e Bashkimit Evropian në gjuhë frënge <

Lista e 16 nënshkruesve:

Mbledhja Kombëtare (Francë)
Lega Per Salvini Premier (Itali)
Prawo i Sprawiedliwość (Ligj dhe Drejtësi, PiS) – Polonia
Fidesz – Hungaria
Vox – Spanja
Fratelli d’Italia (Vëllezërit e Italisë) – Itali
Freiheitliche Partei Österreichs – FPÖ – Austri
Vlaams Belang – VB – Belgjikë – Flanders
Dansk Folkeparti – DF – Danimarkë
Eesti Konservatiivne Rahvaerakond – EKRE – Estonia
Perussuomalaiset – PS – Finlandë
Lietuvos lenkų rinkimų akcija (Veprimi Zgjedhor Polak i Lituanisë) – Lituania
Partidul Național ocratTin-
Ellis ESTI Greke (CD) ) – Greqi
Bălgarsko nacionalno dviženie (Lëvizja Kombëtare Bullgare, VMRO) – Bullgari
Ja21 – Hollandë

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

rreth autorit

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Translate »
error: Materiali eshte i mbrojtur !!