fbpx
Lajmet me te Klikuara

Bjellorusi: Lukashenko njofton “mbylljen e plotë” të kufirit me Ukrainën

Read Time:1 Minute, 26 Second

Presidenti Bjellorus ka urdhëruar mbylljen e kufirit midis vendit të tij dhe Ukrainës, duke kërkuar të bllokojë ardhjen e “një sasie të madhe armësh”.

Nga ana e tij Kievi ka siguruar që nuk ka marrë njoftim zyrtar mbi këtë temë. “Një sasi e madhe armësh po vijnë në Bjellorusi nga Ukraina.

Kjo është arsyeja pse unë urdhërova forcat e sigurisë kufitare të mbyllnin plotësisht kufirin me Ukrainën ”, deklaroi kreu i shtetit Bjellorusi Alexandre Lukashenko, citon Reuters.

Zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme të Ukrainës Oleh Nikolaenko tha se vendi i tij nuk kishte marrë ndonjë njoftim zyrtar nga Minsk për këtë çështje. “Do të ishin kryesisht njerëzit Bjellorusë që do të vuanin nga një masë e tillë”, tha Oleh Nikolaenko. Në çdo rast, ky njoftim i mbylljes së kufirit vjen disa ditë pasi Bjellorusia tërhoqi përfaqësuesin e saj të përhershëm në Bashkimin Evropian për konsultime, në përgjigje të sanksioneve ekonomike të Brukselit kundër Kievit. Qelizat terroriste që përfshijnë vendet perëndimore për të përmbysur Lukashenkon? Siç raportohet nga agjencia e lajmeve RIA Novosti, Presidenti i Bjellorusisë ka deklaruar se qelizat terroriste të gjumit janë zbuluar në territorin, në të cilin ai pretendon se janë përfshirë disa vende perëndimore, të tilla si Gjermania, Ukraina, Shtetet e Bashkuara, Polonia dhe Lituania “Qëllimi i këtyre qelizave është përmbysja e pushtetit në një ‘ditë të caktuar’. Ata vetë nuk e dinë ende se kur do të mbërrijë ajo ditë, ne duhet të përgatisim njerëzit tanë për të, “deklaroi Aleksandër Lukashenko.

Në maj, përgjimi nga autoritetet Bjelloruse i aeroplanit Ryanair me të cilin udhëtonte gazetari dhe kundërshtari Roman Protassevich, shkaktoi shumë reagime brenda kancelarive perëndimore, duke rezultuar veçanërisht në kufizime të trafikut ajror që tejmbushin vendin, por edhe nga zbatimi i sanksioneve kundër Bjellorusisë.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

rreth autorit

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Translate »
error: Materiali eshte i mbrojtur !!