fbpx
Lajmet me te Klikuara

Tipari i ri i Google do t’ju paralajmërojë për “Fake News” para se ta klikoni …

Read Time:3 Minute, 10 Second

Google vazhdon përpjekjen e tyre përfundimtare për të qenë deshifrimi i së vërtetës.

Në një postim të fundit në blog nga Google, kompania njoftoi se ata kanë ndryshuar algoritmet e tyre të kërkimit për të identifikuar lajmet si jo të besueshme për shkak të informacionit të saj.

Motori i kërkimit tani po piloton këtë tipar të ri në vende të ndryshme, kështu që kur një artikull i lajmeve është më i shpejtë se media kryesore në raportimin e një historie Google do ta shënojë atë artikull si jo të besueshëm.

Google vazhdoi të dhënat duke thënë se ata do të lëshojnë “një njoftim që tregon se mund të jetë më mirë të riktheheni më vonë kur mund të jenë në dispozicion më shumë informacione nga një gamë më e gjerë burimesh” për artikullin që sapo doli në internet.

Facebook ka qenë famëkeq për mënyrën se si ata bllokuan histori të caktuara në Facebook në lidhje me çdo gjë në lidhje me zgjedhjet presidenciale të vitit 2020 dhe COVID-19, por tani duket se Google do të ndjekë udhëheqjen e Facebook në censurë.

Google ka filluar të paralajmërojë përdoruesit kur ata kërkojnë një temë që ka të ngjarë të ketë rezultate të dobëta, si pjesë e përpjekjes së tij për të trajtuar “boshllëqet e të dhënave” në motorin e kërkimit.

Paralajmërimi i ri u vërejt nga Renee DiResta, një akademik i cili studion dezinformata në Universitetin e Stanfordit. “Duket sikur këto rezultate po ndryshojnë shpejt,” Google tani do të paralajmërojë përdoruesit. “Nëse kjo temë është e re, ndonjëherë mund të duhet kohë që rezultatet të shtohen nga burime të besueshme.”

“Herën e parë që kam parë këtë përgjigje nga Google Search,” tha DiResta. “Hap pozitiv për të komunikuar se diçka është e re / thyer (kërkimi im ishte për një histori të luftës kulturës thyer), dhe duke theksuar se faktet nuk janë të gjitha të njohura ose konsensusi për atë që ka ndodhur është ende duke u formuar.”

Ndërsa mediat sociale lidhen rregullisht me keqinformim, studiuesit kanë paralajmëruar prej kohësh që motorët e kërkimit mund të jenë mjete të fuqishme për përhapjen e gënjeshtrave. Boshllëqet e të dhënave, pyetjet e motorëve të kërkimit që kanë pak ose aspak rezultat, shpesh mund të çojnë në pretendime të thella duke u dhënë rëndësi të padrejtë – një shqetësim i veçantë për lajmet e fundit.

Dielli mori gjithashtu lugën, shikoni se çfarë kishin për të shtuar:

Google ka filluar të paralajmërojë përdoruesit se rezultatet e tij të kërkimit mund të jenë jo të besueshme.

Google njoftoi ndryshimin në fillim të këtij muaji dhe tani ka filluar testimin e tij në disa rajone, sipas një postimi të fundit në blog.

Kur kërkoni për fjalë kyçe që rrethojnë një histori të prishur, një paralajmërim thotë: “Duket se këto rezultate po ndryshojnë shpejt”.

Mesazhi vazhdon: “Nëse kjo temë është e re, ndonjëherë mund të duhet kohë që rezultatet të shtohen nga burime të besueshme”.

Në postimin e tij në blog të 25 qershorit, Google sugjeroi që përdoruesit e motorit të tij të kërkimit popullor mund të dëshirojnë të rikthehen më vonë kur të gjejë më shumë rezultate.

“Ndërsa Google Search do të jetë gjithmonë aty me rezultatet më të dobishme që mund të sigurojmë, ndonjëherë informacioni i besueshëm për të cilin po kërkoni nuk është akoma në internet,” tha Google.

Kompania tha se ka trajnuar algoritmet e saj të kërkimit për të zbuluar kur një temë po zhvillohet me shpejtësi dhe një sërë burimesh nuk janë peshuar ende.

Burimi: https://welovetrump.com/2021/07/01/googles-new-feature-will-warn-you-of-fake-news-before-you-click-on-it/

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

rreth autorit

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Translate »
error: Materiali eshte i mbrojtur !!