fbpx
Lajmet me te Klikuara

Ish Sekretari i Shtetit Mike Pompeo: Zgjedhjet e vitit 2020 ishin “të çuditshme”: “Jam i shqetësuar nëse votat nuk numërohen sic duhet”

Read Time:5 Minute, 55 Second

Ish Sekretari i Shtetit Mike Pompeo kishte disa fjalë mjaft të guximshme për zgjedhjet presidenciale të vitit 2020.

Duke u shfaqur në Real America’s Voice, Pompeo tha:

Ne kemi për detyrë ta rregullojmë këtë.

Sigurisht, Pompeo po i referohej zgjedhjeve midis Biden dhe Presidentit Trump.

Pompeo gjithashtu tha:

Unë shqetësohem nëse votat numëroheshin të drejta.

Mos harroni, Pompeo ishte jashtëzakonisht i qetë pas zgjedhjeve presidenciale.

Ai hoqi anash pretendimet se Biden kishte fituar.

CNN madje drejtoi titullin e mëposhtëm: Pompeo Refuzon të Pranojë Biden Ka Fituar Zgjedhjet

Kështu që për këdo që ka kushtuar ndonjë vëmendje, komentet e reja të Pompeo nuk duhet të jenë të habitshme.

Ndiqni Pompeo në fjalët e tij më poshtë:

Ndiqeni intervisten e plot …

Fjalët e Pompeo vijnë ndërsa gjithnjë e më shumë shtete duan të ndjekin hapat e Arizonës.

Në fakt, në Pensilvani, GOP po propozon të krijojë një zyrë të auditimit zgjedhor.

Kodra konfirmon:

Republikanët e Pensilvanisë po bëjnë presion për të krijuar një zyrë të re për të mbikëqyrur auditimet zgjedhore në përpjekjen e fundit për të adresuar dyshimet e mbjella nga ish Presidenti Trump dhe mbështetësit e tij në lidhje me integritetin e zgjedhjeve të vitit të kaluar.

Dhoma e Përfaqësuesve të Shtetit ka miratuar një buxhet që do të caktojë një shtesë prej 3.1 milion dollarë për auditorin e përgjithshëm shtetëror për të krijuar një Byro të re të Auditimeve Zgjedhore.

Në një deklaratë që njoftonte propozimin, Kryetari i Dhomës së Shtetit Bryan Cutler (R) tha se zyra e re kishte për qëllim të nënvizonte integritetin e zgjedhjeve të ardhshme – jo për të shqyrtuar rezultatet e zgjedhjeve të kaluara.

“Edhe një copë pasiguri në rezultatet e zgjedhjeve tona është e mjaftueshme për të shkundur themelin e asaj që ne mbështesim në këtë vend,” tha Cutler. “Ne duhet të bëjmë hapa përpara për të rritur besimin në proceset tona, dhe një kontroll i plotë, i pavarur i çdo zgjedhjeje në Komonuelthin tonë është një hap përpara për të siguruar besimin e publikut.”

Cutler nuk adresoi rrënjën e ndonjë pasigurie të zgjatur: Pretendimet e vazhdueshme dhe të pabazuara të ish-presidentit për mashtrim ose parregullsi të paspecifikuara, si në Pensilvani ashtu edhe gjetkë.

Presidenti Biden mbajti Pensilvaninë me më shumë se 70,000 vota në vitin 2020, ose pak më shumë se 1 pikë përqindjeje, të dy kufij më të gjerë se ato me të cilat Trump mbajti komonuelthin në 2016.

Por Trump ka bërë presion drejtuesve republikanë të Senatit të Pensilvanisë për të kryer një auditim mjeko-ligjor të ngjashëm me atë të urdhëruar nga Senati shtetëror republikan i Arizonës. Në deklarata, ai ka mbështetur vazhdimisht Presidentin e Senatit Pro Tem Jake Corman (R), i cili ka refuzuar të urdhërojë një kontroll.

Demokratët në Pensilvani thonë se zyra e re është një tjetër rrugë me të cilën republikanët e shtetit po punojnë për të ngritur dyshime rreth integritetit të votës.

“Kjo është një përpjekje tjetër nga shumicat tona republikane për të minuar legjitimitetin e zgjedhjeve të vitit 2020,” tha Rep Rep. I shtetit Matt Bradford, demokrat i lartë në Komitetin e Mbikëqyrjes së Qeverisë së Dhomës. “Partia e Trump duket se është e përkushtuar në një platformë të shtypjes së votuesve.”

Cutler ishte ndër republikanët më të mirë të Pensilvanisë që nënshkroi një letër në dhjetor duke i kërkuar Kongresit të bllokonte zgjedhësit presidencialë të shtetit.

Buxheti i miratuar nga Shtëpia nuk përfshin gjuhë që autorizon posaçërisht zyrën e kontrollit zgjedhor, por paratë e shtuara do të lejojnë Auditorin e Përgjithshëm Tim DeFoor (R) të krijojë një zyrë siç e gjykon të arsyeshme, tha një zëdhënës i Cutler në një email.

Shtëpia e Shtetit po shqyrton ende dy projektligje të veçanta për të përcaktuar zyrën dhe për t’i dhënë asaj autoritetin për të parë zgjedhjet dhe për të garantuar që të gjitha qarqet e Pensilvanisë të kryejnë zgjedhje nën rregulla uniforme.

Pompeo bëri deklaratën e tij bombastike, ndërsa Presidenti Trump rifilloi mbajtjen e tubimeve masive.

Gjatë tubimit, Trump siguroi votuesit e tij se ai ka fituar Shtëpinë e Bardhë dy herë.

Nga Donald J. Trump

“Kjo do të thotë që ne (ju!) Fituam Zgjedhjet Presidenciale në Gjeorgji. Por mos u shqetësoni, shumë informacione të tjera do të zbulohen së shpejti për Gjeorgjinë – dhe shtetet e tjera gjithashtu. Ai do të dalë I SHPEJT and dhe FURIUS. Zgjedhjet Presidenciale të vitit 2020 ishin i manipuluar! “

Në fakt, Presidenti Trump duket se i ka sytë drejt 2024, duke supozuar se diçka nuk do të ndodhë më shpejt.

Sipas Reuters, Trump lëshoi idenë përpara një turme prej 25,000 vetësh:

Në tubimin e tij të parë që kur u largua nga Shtëpia e Bardhë, ish Presidenti Donald Trump të shtunën lambasoi politikat e imigracionit të administratës Biden dhe u përpoq të jepte energji për republikanët për të marrë shumicën në Kongres vitin e ardhshëm.

Dukej se do të kënaqej kur ishte përsëri para mijëra mbështetësve, Trump përsëriti pretendimin e tij të rremë se disfata e tij në zgjedhjet e Nëntorit 2020 u shoqërua me mashtrim.

Trump u largua nga zyra si pasojë e sulmit vdekjeprurës në 6 janar në Capitol të SHBA nga mbështetësit e tij, menjëherë pas një fjalimi në të cilin ai nxiti një turmë të “luftonte” kur fitorja e Presidentit të zgjedhur Joe Biden ishte gati të certifikohej nga ligjvënësit .

Trump i mbijetoi një fajësimi të dytë për një akuzë të lidhur me dhunën dhe ka mbajtur ndikim të gjerë mbi Partinë Republikane, pjesërisht duke lënë të hapur pyetjen nëse ai do të kandidojë përsëri në detyrë në 2024.

Ai e vari atë mundësi të shtunën para turmës.

“Ne i fituam zgjedhjet dy herë dhe është e mundur që do të duhet t’i fitojmë për herë të tretë. Eshtë e mundur ”, tha ai.

Trump fitoi zgjedhjet 2016 kundër ish Sekretares së Shtetit Hillary Clinton. Ai humbi në vitin 2020.

Nëse ai kandidon përsëri mund të ndikohet nga rezultati i problemeve të ndryshme ligjore. Zyra e avokatit të rrethit Manhattan u ka thënë avokatëve të Trump se po shqyrton ngritjen e padive penale kundër biznesit të tij familjar, njoftoi të Premten New York Times.

Ish presidenti theksoi pjesë të listës së tij të rregullt të ankesave në tubim, me fokus të veçantë në rritjen e numrit të emigrantëve që kalojnë kufirin jugor të SHBA, një çështje që Republikanët e kanë zeruar për të mbledhur votuesit e tyre.

“Ju keni miliona njerëz që vijnë në vendin tonë. Nuk kemi ide kush janë. Joe Biden po bën pikërisht të kundërtën siç bëmë ne, ”tha Trump.

Eshtë vetëm çështje kohe derisa të bëhen të ditura rezultatet zyrtare të auditimit të Arizonës.

Dhe gjithashtu është vetëm çështje kohe derisa shtetet e tjera të vendosin të ndjekin gjurmët e Arizonës.

Deri në atë kohë, gjithçka që mund të bëjmë është të presim dhe të sigurohemi që të ndihmojmë Presidentin Trump të thajë kënetën.

Si … Duke hequr qafe RINO-t, duke mbështetur kontrollet e zgjedhjeve mjeko-ligjore, dhe duke i mbajtur sytë hapur për veprime të këqija nga partia Demokratike.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

rreth autorit

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Translate »
error: Materiali eshte i mbrojtur !!