fbpx
Lajmet me te Klikuara

Vargje Poeti: “Poeti i dhimbjes” …

Read Time:1 Minute, 39 Second

Nga Barije Karabollaj

Të jesh poet i vetes dhe i dhimbjes njerëzore do të thotë: qe pena e poetit shkruan me ngjyren e shpirtit.

Poeti dhimbjes i shkruan dashurisë, dinjitetit, forces, gezimit, dhimbjes, tradhëtisë dhe sëmundjes.

Poeti dhimbjes nuk bën politikë, por maskën di t’a çjerr të çdo lloj fallcifiteti.

Poeti dhimbjes nuk bën dallim në rracë e fe; në të zi dhe në të bardhë.

Nuk njeh frikë.

Nuk mban sekrete te fshehura brenda shpirtit të penes.

Poeti dhimbjes i jep ngjyrat e merituara çdo lloj mendimi.

Poeti dhimbjes eshte i aftë, të shpjegoj mënyrën e shprehjes së syve, buzës etj.

Të gjithë mendojnë, se eshte pasqyra ajo që NE shikojmë faqen tonë, por në të vërtetë faqja jonë eshte pasqyra që ne demostrojmë ndaj njeri-tjetrit.

Eshte mekat… Jo të gjithë, janë në gjendje te dallojnë pasqyren e faqes tonë.

Sa do aktor te jetë njeriu kete aftesi e kanë vetem njerëzit.me nje shpirt te dhimbsur dhe te vuajtur. Por ai qe te qëndis bukur e te çjerr maskën, eshte poeti dhimbjes.

Te poeti dhimbjes, qetësia është magjepsëse.

Me qetësinë e tij të mban mbërthyer brenda penes tij.

Poeti dhimbjes ta njeh shikimin, fjalen kur e flet. Ka aftesi telepatie, të të njoh fajsinë dhe pafaqesinë.

Poeti dhimbjes nuk i qëndron larg askujtë, eshte tip qe miqesohet me te miret dhe te liqte. Por ajo qe e ben te veçante poetin e dhimbjes, eshte se ka zemren me xhepa. Di të vendosë çdo njeri ne vendin e merituar.

Poeti dhimbjes nuk flet, por dëgjon kur shprehet te nje person qe ka përballë. Ti mendon se fjalet e tij janë pa rendesi, pa kuptim dhe a e dini pse…? se poetin e dhimbjes nuk eshte kollaj ta kuptosh, sepse njerëzit e mirë nuk kuptohen por perçmohen.

Poeti dhimbjes vezullon në çdo aspekt te jetes.

Ai dhuron vetem vlera, por shum pak i vlerësojnë këto vlera.

E megjithatë, madhështia e thjeshtësisë së tij është simbol për vetë emrin poeti dhimbjes .

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

rreth autorit

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Translate »
error: Materiali eshte i mbrojtur !!